Pregled bibliografske jedinice broj: 195845
Procjena bezmasne i masne mase tijela čovjeka: usporedba metoda antropometrije i bioelektrične impedancije
Procjena bezmasne i masne mase tijela čovjeka: usporedba metoda antropometrije i bioelektrične impedancije, 2005., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 195845 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena bezmasne i masne mase tijela čovjeka: usporedba metoda antropometrije i bioelektrične impedancije
(Estimation of Lean Body Mass and Body Fat in Men: Comparison Between Anthropometry and Bioelectrical Impedance Analyses)
Autori
Gosta, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
06.05
Godina
2005
Stranica
76
Mentor
Smolej Narančić, Nina
Ključne riječi
bezmasna masa tijela; postotak tjelesne masti; antropometrija; bioelektrična impedancija; regresijske jednadžbe
(lean body mass; percent body fat; anthropometry; bioelectrical impedance analysis; prediction equations)
Sažetak
U radu su uspoređeni rezultati procjene bezmasne i masne mase tijela dobiveni metodama antropometrije i bioelektrične impedancije. Glavni cilj bio je ispitati podudarnost između navedenih metoda te njihove razlike u procjeni sastava tijela s obzirom na životnu dob. Vrijednosti dobivene antropometrijom i bioelektričnom impedancijom uvrštavane su u regresijske jednadžbe izvedene za druge populacije jer za populaciju Hrvatske ne postoji specifična jednadžba za procjenu sastava tijela. Osnovni problem bio je pronaći odgovarajuću BIA jednadžbu za našu populaciju. Uzorak obuhvaća ukupno 367 ispitanika odrasle dobi otoka Visa i to 150 muškaraca i 217 žena. Za antropometriju je upotrijebljena jednadžba Durina i Womersleya (1974), a za bioelektričnu impedanciju jednadžbe Segala i sur. (1985), Lukaskog i sur. (1986), Chumlea i sur. (1988), Kotlera i sur. (1996), Sun-a i sur. (2003) i Kyle-a i sur. (2001). Sve BIA jednadžbe, osim jednadžbe Kotler i sur. za žene, pokazale su značajnu razliku u procjeni sastava tijela prema antropometriji. Razlika u procjeni sastava tijela između antropometrije i bioelektrične impedancije kod svih BIA jednadžbi raste s porastom životne dobi te prema tome niti jedna od upotrijebljenih BIA jednadžbi u potpunosti ne odgovara za našu populaciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA