Pregled bibliografske jedinice broj: 195722
Srategija razvitka poljodjelstva na dalmatinskim otocima
Srategija razvitka poljodjelstva na dalmatinskim otocima // Strategija održivog razvitka hrvatskih otoka / Crnošija, Goran (ur.).
Hvar: Ministarstvo pomorstva, prometa i veza RH, 1994. str. 277-285 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 195722 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Srategija razvitka poljodjelstva na dalmatinskim otocima
(The Strategy of Agriculture Development on the Dalmatian Islands)
Autori
Radinović, Stipe ; Maleš, Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Strategija održivog razvitka hrvatskih otoka
/ Crnošija, Goran - Hvar : Ministarstvo pomorstva, prometa i veza RH, 1994, 277-285
Skup
Strategija održivog razvitka hrvatskih otoka
Mjesto i datum
Hvar, Hrvatska, 19.05.1994. - 21.05.1994
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Razvoj; poljoprivreda; dalmatinski otoci
(Development; Agriculture; Dalmatian islands)
Sažetak
Dalmatinski otoci su zasebni geografsko – prirodni prostor izuzetne nacionale vrijednosti. Oni su dio sustavne cjeline u kojem sklopu je svaki otok poseban slučaj s vlastitim osobitostima, u razvijenosti pojedine djelatnosti, problemima i pogodnostima za razvoj. S gledišta razvoja poljoprivrede na otocima, autor izvodi svoj stav na osnovu prirodnosti i tradicije rada te rezultata istraživanja obiteljskih gospodarstava. Na otocima je specifično obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo koje se po strukturi i vrsti proizvoda međusobno razlikuju, a bitno je različito od ne otočnih sredina. Autor je u radu pažnju posvetio sagledavanju razvoja poljoprivrede na većim dalmatinskim otocima, a posebno na Braču, Hvaru, Korčuli, Lastovu i Visu. Uvažavaju se prirodna obilježja otoka, aktivnosti članova domaćinstva, zemljišni kapaciteti i posjedovna struktura, stupanj korištenja zemljišta , struktura i vrsta proizvoda, proizvodnja i tržište prodaje. Poljoprivrede na otocima već davno gubi značaj dominantne aktivnosti. Razvoj poljoprivrede nije osmišljen ali razvojne pravce ne bi trebalo mijenjati. Poljoprivreda u budućnosti , svojim specifičnim proizvodima, može doprinijeti ukupnoj stabilnosti stanovništva na otocima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Brodogradnja, Poljoprivreda (agronomija)