Pregled bibliografske jedinice broj: 195597
Arheozoološka istraživanja Vučedola kao dio veterinarske medicine
Arheozoološka istraživanja Vučedola kao dio veterinarske medicine // Veterinarska znanost i struka / Cvrtila, Željka (ur.).
Zagreb: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2005. str. 66-66 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 195597 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arheozoološka istraživanja Vučedola kao dio veterinarske medicine
(Archaeozoological researches of Vučedola as a part of veterinary medicine)
Autori
Trbojević Vukičević, Tajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Veterinarska znanost i struka
/ Cvrtila, Željka - Zagreb : Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2005, 66-66
Skup
Veterinarska znanost i struka
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.05.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
arheozoologija; Vučedol; taksonomija; dob; spol
(archaeozoology; Vučedol; taxonomy; age; sex)
Sažetak
Arheozoologija je multidisciplinarna znanost koja se bavi proučavanjem životinjskih ostataka s arheoloških lokaliteta. Povezana je s anatomijom, fiziologijom, zoologijom, ekologijom, paleontologijom, veterinarskim i nutricionističkim znanostima, a zapravo kombinira prirodne povijesne metode s pristupom zacrtanim iz antropologije i drugih socijalnih znanosti. Ciljevi arheozoološkog istraživanja su potpunije shvaćanje biološkog razvoja životinjskih vrsta, uočavanje promjena u iskorištavanju životinja te simbioza razvoja životinjskih i ljudskih aktivnosti (Rackham, 1994). Arheološki lokalitet Vučedol smješten je na desnoj obali Dunava, 4, 5 km jugoistočno od Vukovara, na lesnoj zaravni širokoj 10-15 km, na visini od tridesetak metara iznad rijeke. Prapovijesna naselja prostirala su se na četiri zaravnjene uzvisine uzdignute 2- 5 m iznad okolnog terena s obje strane vučedolskog surduka. Kompleks arheološkog nalazišta objedinjuje akropolu Gradac i područja današnjeg Vinograda Strim, Kukuruzišta Streim i Vinograda Karasović. Arheozoološka istraživanja Badenske, Kostolačke i Vučedolske kulture na Vučedolu, najopsežnije su obavljena u sklopu projekta Ministarstva znanosti i tehnologije RH "Morfologija kostura i taksonomija viših kralješnjaka" pod vodstvom prof. dr. sc. Krešimira Babića od 1996 -2002. godine. Sažimajući dosadašnje analize faune eneolitika od domaćih životinja prevladavaju goveda, ovce i koze, slijede svinje i psi, dok je konja vrlo malo. Od divljih je životinja najzastupljeniji jelen, zatim srna, divlja svinja i divlje govedo. Životinje su se prvensteno koristile za ishranu ljudi, za što dokaze nalazimo u obliku tragova izglobljavanja vidljivih na zglobnim površinama dugih kostiju i domaćih i divljih životinja, što upućuje da su drevni žitelji posjedovali osnovna znanja o anatomiji životinja. Temeljem utvrđivanja dobi i spola u populacijama domaćih životinja, zaključeno je da su prapovijesni žitelji uzgajali životinje i u svrhu sekundarnih proizvoda: mlijeka i proizvoda od mlijeka, kože, vune i krvi. Patološke promjene na kostima udova dokazuju korištenje životinja za vuču. Na Vučedolu je pronađeno i nekoliko grobova ritualno ukopanih životinja (jeleni i psi), a mnogo je nalaza da su se životinjski koštani ostaci koristili u izradi alata, oruđe i nakita.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina, Arheologija