Pregled bibliografske jedinice broj: 194411
Schiffove baze izvedene iz o-hidroksiarilnih aldehida i aromatskih diamina
Schiffove baze izvedene iz o-hidroksiarilnih aldehida i aromatskih diamina // XIX. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka / Škare, Danko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2005. str. 64-64 (poster, domaća recenzija, pp prezentacija, znanstveni)
CROSBI ID: 194411 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Schiffove baze izvedene iz o-hidroksiarilnih aldehida i aromatskih diamina
(Schiff bases derived from o-hydroxyaryl aldehydes and aromatic diamines)
Autori
Blagus, Anita ; Kaitner, Branko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, znanstveni
Izvornik
XIX. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka
/ Škare, Danko - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2005, 64-64
Skup
XIX. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.04.2005. - 27.04.2005
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Schiffove baze; struktura; međumolekularne interakcije
(Schiff bases; structure; intermolecular interactions)
Sažetak
SCHIFFOVE BAZE IZVEDENE IZ o-HIDROKSIARILNIH ALDEHIDA I AROMATSKIH DIAMINA SCHIFF BASES DERIVED FROM O-HYDROXYARYL ALDEHYDES AND AROMATIC DIAMINES Anita Blagusa i Branko Kaitnerb a Filozofski fakultet, Sveučilište J. J. Strossmayer, Lorenza Jägera 9, 31 000 Osijek b Zavod za opću i anorgansku kemiju, Kemijski odsjek, Prirodoslovno-matematički fakultet, Sveučilište u Zagrebu, Ul. kralja Zvonimira 8, 10 002 Zagreb Priređen je niz Schiffovih baza refluksiranjem metanolnih ili etanolnih otopina odgovarajućeg o-hidroksiarilnog aldehida i aromatskog diamina u omjeru 2:1. Od aldehida korišteni su: salicilaldehid, 2-hidroksiacetofenon, 2-hidroksibenzofenon, 2-hidroksi-1-naft-aldehid i o-vanilin, a od diamina 1, 2-, 1, 3- i 1, 4-diaminobenzen. Spojevi su sintetizirani sa svrhom kako bi u daljnjem radu poslužili kao potencijalni polidentani ligandi s dušikom i kisikom kao kelatirajućim atomima. Istraživanje je uključivalo potpuni opis fizikalno-kemijskih svojstava te njihovu strukturnu identifikaciju (NMR, FT IR i ramanska spktroskopija, TGA, DSC i rentgenska difrakcija). Difrakcijom rentgenskih zraka utvrđeno je da neki od sintetiziranih aldimina posjeduju neparan broj kelatirajućih atoma. U slučaju aldimina [spoj (1)] priređenog iz o-fenilendiamina i 2-hidroksibenzofenona dolazi do kondenzacije karbonilne skupine samo s jednom od dvije aminske skupine, najvjerojatnije kao posljedica steričkog ometanja razmjerno glomazne fenilne skupine na iminskom ugljiku. Suprotno potonjem, reakcijom istog aldehida s p-fenilendiaminom dolazi do stvaranja 1:2 kondenzacijskog produkta [spoj (2)], potencijalnog tetradentatnog liganda. Za pretpostaviti je da će se u slučaju obadva spoja prirediti zanimljivi koordinacijski kompleksi. Neki metalni kompleksi izvedeni iz kiralnih tridentatnih Schiffovih baza našli su primjenu kao potencijalni katalizatori u organskoj sintezi pored toga što se mogu iskoristiti kao dobri prekursori za pripravu brojnih asimetričnih tetradentatnih i heptadentatnih Schiffovih baza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija