Pregled bibliografske jedinice broj: 194367
Metode prikupljanja i spremanja uzoraka izmeta vukova (Canis lupus) za genetička istraživanja
Metode prikupljanja i spremanja uzoraka izmeta vukova (Canis lupus) za genetička istraživanja // Zbornik sažetaka 8. hrvatskog biološkog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem = Proceeding of abstracts of the 8th Croatian Biological Congress with International Participation / Besendorfer, Višnja ; Kopjar, Nevenka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 2003. str. 416-417 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 194367 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metode prikupljanja i spremanja uzoraka izmeta vukova (Canis lupus) za genetička istraživanja
(Collestion and preservation methods of wolf (Canis lupus) faecal samples for use in genetic research)
Autori
Galov, Ana ; Kusak, Josip ; Tomašković, Ivna ; Huber, Đuro ; Funk, Stephan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 8. hrvatskog biološkog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem = Proceeding of abstracts of the 8th Croatian Biological Congress with International Participation
/ Besendorfer, Višnja ; Kopjar, Nevenka - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 2003, 416-417
ISBN
953-6241-05-6
Skup
Hrvatski biološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem (8 ; 2003)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.09.2003. - 02.10.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
vukovi; genetska istraživanja
(volwes; genetic research)
Sažetak
Nezaobilazan dio istraživanja i upravljanja divljim životinjama je pronalaženje i identifikacije pojedinačnih jedinki. Istraživanje zvijeri (Carnivora) promatranjem u divljini vrlo je teško, jer su to životinje koje se skrivaju, teško ih je uloviti, a često su i vrlo rijetke. Zato se u istraživanjima takvih vrsta sve češće koriste neinvazivne molekularne tehnike, kao što je analiza uzoraka izmeta. Međutim, DNA izolirane iz takvih uzoraka je vrlo malo i loše je kvalitete, pa je vrlo važno koje metode prikupljanja i spremanja uzoraka se koristi da bi se kasnije uspješno provela genetička analiza. Ovdje prikazujemo istraživanje u kojem procjenjujemo učinkovitost triju metoda spremanja DNA vuka iz uzoraka izmeta vuka (Canis lupus) za genetičku analizu, u ovom slučaju genotipizaciju mikrosatelita. Tijekom prošle godine je na području Gorskog Kotara sakupljeno 9 svježih uzoraka izmeta vukova. Na terenu je svaki uzorak podijeljen na tri dijela koji su stavljeni u 95% etanol, u epruvetu s desikatorom i smrznuti (-200C). DNA je izolirana korištenjem komercijalnog kita, te je provedena genotipizacija na 8 mikrosatelitskih lokusa, što znači da su za svaku metodu spremanja uzoraka provedene 72 lančane reakcije polimerazom (9 uzoraka x 8 lokusa). Uspješno je dobiveno 59 genotipova (82%) iz uzoraka spremljenih u etanol, 43 genotipova (60%) iz uzoraka spremljenih u epruvetu s desikatorom, te samo 41 genotip (57%) iz smrznutih uzoraka. Stoga preporučujemo spremanje uzoraka izmeta vukova u 95% etanol, što je i najpraktičnije na terenu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina