Pregled bibliografske jedinice broj: 193499
Slavonski Brod, Galovo, nastavak sustavni istraživanja naselja starčevačke kulture u godini 2004.
Slavonski Brod, Galovo, nastavak sustavni istraživanja naselja starčevačke kulture u godini 2004. // Obavijesti - Hrvatsko arheološko društvo, 1 (2005), 42-48 (podatak o recenziji nije dostupan, prethodno priopćenje, stručni)
CROSBI ID: 193499 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Slavonski Brod, Galovo, nastavak sustavni istraživanja naselja starčevačke kulture u godini 2004.
(Slavonski Brod, Galovo, continuation of systematic archaeological excavations of the Starčevo culture settlement in 2004)
Autori
Minichreiter, Kornelija
Izvornik
Obavijesti - Hrvatsko arheološko društvo (0352-177X) 1
(2005);
42-48
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, stručni
Ključne riječi
neolitik; starčevačka kultura; naselje; sustavna istraživanja; Slavonski Brod; Hrvatska
(neolithic; Starčevo culture; settlement; systematic excavations; Slavonski Brod; Croatia)
Sažetak
Institut za arheologiju iz Zagreba i Muzej brodskog Posavlja iz Slavonskog Broda proveli su tijekom srpnja 2004.g. sedmu fazu sustavnih arheoloških istraživanja najstarijeg naselja starčevačke kulture u Hrvatskoj, na zemljištu Galovo u sjeveroistočnom dijelu Slavonskog Broda. Tijekon radova istražena je površina od 200 m2, koja se na zapadnoj i južnoj strani nastavila na iskopanu površinu u proteklim godinama. U tom dijelu naselja zapadno od zemunica sj. 155/156 i 205/206, otkrivena je skupina od 54 drvena stupa ukopana jedan do drugoga, tako da ispunjavaju polukrug. Između njih i zemunice sj. 205/206 otkriven je pravocrtni niz od 14 stupova. namjena tih objekata nije se mogla sagledati jer objekti zalaze u neistraženi dio terena.Sjeverozapadno od zemunice sj. 153/154 otkriveni su nizovi rupa od stupova koji tlocrtno zatvaraju pravokutnik pa pretpostavljamo da su mogli držati otvorenu nadstrešnicu. Među ulomcima ukrašenog grubog posuđa otkriveni su ulomci ukrašeni raznolikim motivima plastičnih vrpca s otiscima prsta, prevlačenjem snopa grančica, urezanim tankim crtama (motivi mreže - rombovi), te okomitim i kosim nizovima otisaka prsta. Rubovi lonaca grubog posuđa bili su također ukrašeni otiscima prsta. Na slikanoj keramici bili su pravocrtni motivi izvedeni debelim crtama. Među mnogobrojnom litikom otkrivene su jezgre, odbojci, sječiva, brusevi, pločice i grebala. Od 14 glinenih predmeta ističu se dva mala idola, noge i kultni dijelovi žrtvenika. Arheološka građa pripada ranoj fazi starčevačke kulture - stupnju Linear A (oko 5700 - 5300 pr. Krista).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija