Pregled bibliografske jedinice broj: 193138
Med kao bioindikator kontaminacije okoliša cezijem
Med kao bioindikator kontaminacije okoliša cezijem // Zbornik radova Šestog simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja / Garaj-Vrhovac, Verica ; Kopjar, Nevenka ; Miljanić, Saveta (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2005. str. 395-399 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 193138 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Med kao bioindikator kontaminacije okoliša cezijem
(Honey as a bioindicator of environment contamination with caesium)
Autori
Barišić, Delko ; Lovrenčić, Ivanka ; Oreščanin, Višnja ; Kezić, Nikola ; Bubalo, Dragan ; Popijač, Marina ; Volner, Matija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Šestog simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
/ Garaj-Vrhovac, Verica ; Kopjar, Nevenka ; Miljanić, Saveta - Zagreb : Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2005, 395-399
Skup
VI. simpozij Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja, s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Stubičke Toplice, Hrvatska, 18.04.2005. - 20.04.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
med; bioindikator; Cs-137
(honey; bioindicator; Cs-137)
Sažetak
Sakupljajući nektar i polen, pčele pokrivaju područje površine dvadesetak km2. Med u košnici predstavlja kompozitni uzorak sakupljen sa nekoliko stotina milijuna točaka i vjerojatno je jedan od najreprezentativnijih slučajnih uzoraka koje je uopće u okolišu moguće prikupiti. Informacije sadržane u medu stoga najbolje reflektiraju prosječno stanje okoliša u pogledu biodostupnih elemenata i/ili spojeva. U radu su prikazani rezultati istraživanja aktivnosti 137Cs u različitim tipovima meda sakupljanim na području Republike Hrvatske u periodu 2000-2003 godine. Aktivnost 137Cs je mjerena gamaspektrometrijskom metodom, a tipovi meda su određeni na temelju analiza polena i mjerenja elektrovodljivosti. Petnaest i više godina nakon nesreće u Černobilu, moguće je pratiti aktivnost 137Cs u nekoliko tipova meda. Najveće aktivnosti 137Cs mjerene su u čistom jelovom i smrekovom medljikovcu (15.7 ± ; ; 5.6 Bq/kg), miješanom medu koji sadrži medljiku (7.4 ± ; ; 3.9 Bq/kg), te čistom kestenovom medu (4.5 ± ; ; 2.4 Bq/kg). S druge pak strane, 137Cs u uzorcima čistog meda od lipe i bagrema niti u jednom slučaju nije pronađen, dok je u livadnom medu detektiran u svega dva slučaja. Obzirom da mjerene aktivnosti 137Cs u medu korespondiraju s nivoima kontaminacije pojedinih područja, crnogorični medljikovci kao i čisti kestenov med mogu poslužiti kao bioindikatori u praćenju stanja okoliša kontaminiranog 137Cs.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0098128
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
MARINA POPIJAČ
(autor)
Višnja Oreščanin
(autor)
Dragan Bubalo
(autor)
Ivanka Lovrenčić Mikelić
(autor)
Delko Barišić
(autor)
Nikola Kezić
(autor)