Pregled bibliografske jedinice broj: 192745
Utjecaj prirodnih organskih tvari i bromida u vodi na nastajanje trihalogenmetana
Utjecaj prirodnih organskih tvari i bromida u vodi na nastajanje trihalogenmetana // XIX. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : Knjiga sažetaka = Book of abstracts / Rapić, Vladimir ; Rogošić, Marko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2005. str. 405-405 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 192745 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj prirodnih organskih tvari i bromida u vodi
na nastajanje trihalogenmetana
(Effects of natural organic matter and bromide in
water on the formation of trihalomethanes)
Autori
Klarić, Ilija ; Kuleš, Mirko ; Kalajdžić, Brankica ; Habuda-Stanić, Mirna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XIX. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : Knjiga sažetaka = Book of abstracts
/ Rapić, Vladimir ; Rogošić, Marko - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2005, 405-405
Skup
Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera (19 ; 2005)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.04.2005. - 27.04.2005
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
trihalogenmetani ; organske tvari ; bromidi
(trihalomethanes ; organic matter ; bromide)
Sažetak
Reakcijom klora pri dezinfekciji vode za piće s prirodnim organskim tvarima iz vode (NOM, natural organic matter) nastaju različiti dezinfekcijski štetni produkti kao što su trihalogenmetani, halogenoctene kiseline, halogenaldehidi, halogenketoni, halogenacetonitrili, klorfenoli i dr. Toksična i potencijalna kancerogena svojstva kloriranih i bromiranih trihalogenmetana (THM) razlogom su definiranja maksimalno dopuštenih koncentracija (MDK) u vodi za piće i nužnosti njihovog određivanja prilikom ocjene zdravstvene ispravnosti vode za piće. Nastajanje trihalogenmetana u vodi za piće ovisi o koncentraciji klora koji se koristi u postupku dezinfekcije vode, vremenu kontakta između klora i vode, koncentraciji halogenida i organskih tvari prisutnih u samoj vodi, pH vode, temperaturi i dr. U ovom su radu utvrđene povišene koncentracije organskih tvari u nekim vodoopskrbnim sustavima istočne Hrvatske i bosanske Posavine određivanjem ukupnog organskog ugljika (TOC), spektrofotometrijskih analiza apsorpcije vidljivog i UV svijetla za analizu aromatskih kromofora u NOM i utvrđen potencijal stvaranja THM, koncentracije halogenida (klora, broma i fluora u vodi) ionskim kromatografom, a praćene su i koncentracije klora kod dezinfekcije, radi razumijevanja procesa nastajanja trihalogenmetana u vodi. Trihalogenmetani su određeni plinskom kromatografijom uz korištenje ECD (Electron – Capture Detector) detektora standarnim ISO metodama. Kroz nekoliko mjeseci tijekom 2004. godine analizirane su koncentracije i karakteristike prirodnih organskih tvari iz vode, halogenidi kao i nastali trihalogenmetani: triklormetan, bromdiklormetan, dibromklormetan i tribrommetan u vodi za piće nakon kloriranja u nekoliko vodoopskrbnih sustava istočne Hrvatske i bosanske Posavine i utvrđen utjecaj na formiranje THM.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
0113009
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek,
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Mirna Habuda-Stanić
(autor)
Ilija Klarić
(autor)
Mirko Kuleš
(autor)
Brankica Kalajdžić
(autor)