Pregled bibliografske jedinice broj: 191160
Očuvanje i gospodarska valorizacija mediteranskih poljoprivrednih kultura u Istri (Hrvatska)
Očuvanje i gospodarska valorizacija mediteranskih poljoprivrednih kultura u Istri (Hrvatska) // Mednarodni znanstven sestanek Novi raziskovalni pristopi v oljkarstvu in sredozemskem kmetijstvu : Program in povzetki = Programma e riassunti = Programme and abstracts / Bandelj Mavsar, Dunja ; Levanič, Tom (ur.).
Koper: Univerza na Primorskem, Znanstveno raziskovalno središče, 2004. str. 35-36 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 191160 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Očuvanje i gospodarska valorizacija mediteranskih poljoprivrednih kultura u Istri (Hrvatska)
(Preservation and economical valorisation of mediterranean agricultural plants in Istria(Croatia))
Autori
Poljuha, Danijela ; Peršurić, Đordano ; Sladonja, Barbara ; Milotić, Aldo ; Ban, Dean ; Brščić, Kristina ; Šetić, Elvino
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Mednarodni znanstven sestanek Novi raziskovalni pristopi v oljkarstvu in sredozemskem kmetijstvu : Program in povzetki = Programma e riassunti = Programme and abstracts
/ Bandelj Mavsar, Dunja ; Levanič, Tom - Koper : Univerza na Primorskem, Znanstveno raziskovalno središče, 2004, 35-36
Skup
Mednarodni znanstven sestanek Novi raziskovalni pristopi v oljkarstvu in sredozemskem kmetijstvu
Mjesto i datum
Koper, Slovenija, 10.12.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
mediteranske kulture; autohtone sorte; bioraznolikost; Istra
(Mediterranean cultures; autochthonous varieties; biodiversity; grapevine; Istria)
Sažetak
Znanstvenoistraživačka aktivnost Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču obuhvaća dugoročna istraživanja i aktivnosti usmjerene na očuvanje i valorizaciju autohtonih sorata vinove loze i maslina u Istarskoj Županiji. To uključuje stvaranje baze podataka, terenski rad, morfološka mjerenja, kemijske, zdravstvene i genetičke analize te podizanje predmatičnih i matičnih nasada. U istraživanja autohtonih sorata do sada je uključeno 16 sorata, odnosno 76 biotipova vinove loze i 64 stabla maslina. Posljednjih godina obavljen je veliki dio posla oko sakupljanja podataka, terenskog rada, obilježavanja, morfoloških mjerenja i kemijskih analiza. Kao nadgradnja morfološkim i kemijskim analizama započela su genetička istraživanja čiji je cilj pravilno identificiranje i dokumentiranje biljnog materijala kao i pronalaženje molekularnih biljega povezanih s agronomskim i tehnološkim svojstvima starih lokalnih kultivara. U narednom periodu planira se podizanje matičnih nasada autohtonih sorata vinove loze i maslina kao garancija trajnog očuvanja i mogućnosti gospodarske valorizacije ovih sorata. Uz ove aktivnosti značajna su novija istraživanja biofarmakoloških potencijala buhača (Chrysantemum cinerariaefolium Vis.) i unapređenja tehnologije uzgoja lubenica. Buhač kao samonikla vrsta mediteranskog podneblja vrlo je interesantna za naš agroekološki prostor, pa je cilj istraživanja utvrditi mogućnost uzgoja ove kulture i na području Istre. Na pokušalištu Instituta posađena su tri klona dalmatinskog buhača na kojima se ispituju važna agronomska svojstva kao i sastav piretrina po klonovima. Masovniji uzgoj lubenice na području Istre započeo je posljednjih desetak godina te se ona pokazala kao vrlo profitabilna kultura. U cilju poboljšanja tehnologije i unapređenja proizvodnje vrše se istraživanja s različito obojenim polietilenskim malčevima i različitim sklopovima sadnje uz primjenu endomikorize. Ispituju se i alternativni sustavi uzgoja kao što su održivi i ekološki na nekoliko povrćarskih kultura. Naglašavamo važnost ovih aktivnosti koje čine osnovu dugoročnog razvoja vinogradarstva, maslinarstva i povrćarstva u Istarskoj Županiji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za poljoprivredu i turizam, Poreč
Profili:
Đordano Peršurić
(autor)
Elvino Šetić
(autor)
Kristina Brščić
(autor)
Barbara Sladonja
(autor)
Danijela Poljuha
(autor)
Dean Ban
(autor)
Aldo Milotić
(autor)