Pregled bibliografske jedinice broj: 190620
Crijevićev (Cervin) vrt na Pilama i reminiscencijska varijanta uređenja
Crijevićev (Cervin) vrt na Pilama i reminiscencijska varijanta uređenja // Povijesna baština vrtne umjetnosti u Hrvatskoj. 3 : Radni materijali / Jurčić, Vinko (ur.).
Zagreb: DKP-Društvo za kulturu pejzaža, 2000. str. Rad br. 4 ; 1-13 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 190620 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Crijevićev (Cervin) vrt na Pilama i reminiscencijska varijanta uređenja
(The Crijević (Cerva) garden at Pile and its reminiscence lay out variant)
Autori
Šišić, Bruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Povijesna baština vrtne umjetnosti u Hrvatskoj. 3 : Radni materijali
/ Jurčić, Vinko - Zagreb : DKP-Društvo za kulturu pejzaža, 2000, Rad br. 4 ; 1-13
Skup
Povijesna baština vrtne umjetnosti u Hrvatskoj. 3
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 17.11.2000
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Dubrovnik; Crijevićev povijesni vrt; varijanta uređenja
(Dubrovnik; Crijević-Cerva historical garden; lay out variant)
Sažetak
U Dubrovniku na Pilama, pri dnu sjeverne padine perivoja i brežuljka Gradac, nalazi se ladanjska rezidencija vlasteoskog roda Crijević-Cerva, koja je podignuta u drugoj polovini XVI stoljeća. Sklop zauzimlje površinu oko 3.500 m2, a ima oblik dosta izdužene pačetvorine. Zdanje manirističkog dvorca prepriječilo se podijelivši prostor sklopa na stražnji manji strmiji i terasirani vrt, te veći reprezentativni prednji i ravni vrt. Duž prednjeg vrta izvorno su vodile srednja i dvije postrane široke šetnjice, a poprijekim je šetnjicama bio podijeljen na izdužena pačetvorinasta vrtna polja, dok se uz bočne ogradne zidove protezao uzdužni rubni vrtni pojas. Vrtna polja bila su obzidana obrubnim zidićima i praćen vitkim izvrsno skulptiranim monolitima na kojima je počivala drvena konstrukcija pergole. Do danas očuvalo se šezdesetak tih umjetnički raznoliko izrađenih stupova. Za vrijeme francuske okupacije Dubrovnika početkom 19.st. tada izgrađenom cestom vrtu je oduzet sjeverni rubni pojas, pa je obiteljska kapelica ostala izvan vrta. Tijekom druge polovine 19.st. prednji vrt bio je temeljito preoblikovan. Uklonjena su pačetvorinasta vrtna polja, a umjesto njih uređeno je veliko izduženo središnje vrtno polje zaobljenih krajeva kojeg okružuje široka postrana šetnjica. Njeni vanjski obrubni zidići popraćeni su nizom preostalih skulptiranih stupova-monolita. Preuređenjem vrt je dobio romantičarska obilježja, a tada posađeno zelenilo u dobroj mjeri sačinjavalo je egzotično drveće i grmlje, što je bilo u skladu s vrtovima podignutim u tom vremenu. Za napomenuti je da je preko vrtnog polja bila položena zakrivljena staza. 1985.g. prigodom obnove dvorca oštećenog u potresu 1979.g. razmatrana je i mogućnost ponovnog uređenja zapuštenog vrta. Provedenim istraživanjem pronađeni su izvijesni ostaci izvorne renesansne vrtne osnove, kako je bila prikazana u mapi iz 1837.g., a koji su preostali nakon preoblikovanja vrta u drugoj polovini 19.st. Vrednujući nalaze istraživanja i razmatrajući oblikovne mogućnosti priklonili smo se izradi varijante reminiscencijskog karaktera. Bez zadiranja u postojeću gradbenu osnovu vrta , a kao prisjećanje na četiristotine godina uređenja izvanrednog primjera dubrovačkog renesansnog vrta s manirističkim naznakama, priredili smo rješenje kojim bi se preko središnjeg polja, bez zadiranja u zatečenu gradbenu osnovu vrta, položila podužna i dvije poprijeke staze naznačavajući pravce nekadašnjih renesansnih šetnjica i uz pretežito uređenje parternog sloja novog zelenila.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
Napomena
Pojedinačna paginacija radova