Pregled bibliografske jedinice broj: 190500
Stavovi studenta šumarstva prema gen-tehnologijama
Stavovi studenta šumarstva prema gen-tehnologijama // INFORMATOLOGIJA 2001, Informatol. 34, 2001., 3-4 / Plenković, Mario (ur.).
Zagreb: Hrvatsko komunikološko društvo, 2001. (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 190500 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stavovi studenta šumarstva prema gen-tehnologijama
(ATTITUDES OF FORESTRY STUDENTS RGARDING THE GEN-TECHNOLOGIES)
Autori
Šajković, Anđelka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
INFORMATOLOGIJA 2001, Informatol. 34, 2001., 3-4
/ Plenković, Mario - Zagreb : Hrvatsko komunikološko društvo, 2001
Skup
8. međunarodni znastveni skup DRUŠTVO I TEHNOLOGIJA
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 28.06.2001. - 30.06.2001
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
studenti šumarstva; gen-tehnologije; nastajanje zakona o gen-tehnologijama u Hrvatskoj; budućnpst genetičkog inženjeringa; posljedice gen-tehnologija
(forestry students; gene technology; passing a lw on gene-technology in Croatia; the future of genetic engineering; the consequences of gene-technology)
Sažetak
Istraživanje je provedeno među studentima treće i četvrte godine Šumarskog odsjeka u svibnju 2000. putem anketnog upitnika satvaljeng od 25 tvrdnji sunivarijantnom obradom podataka. Cilj istraživanja bio je istražiti stavove studenta Šumarskog odsjeka treće i četvrte godine, dakle onih koji imaju neka saznanja o genetici ; kakav je njihov odnos prema rizicima gen-tehnologija, je li u Republici hrvatskoj potreban zakon i zaštita o gen-tehnologijama, odnos prema budućnosti genetičkog inženjeringa, kako danas stojimo sa upotrebom genetski modificirane hrane, te koje su moguće posljedice genetskog inženringa. Rezultati su pokazali da studenti smatraju da bi bez stalnog nadzora javnosti gen-tehnologija bila zloupotrebljena, slažu se s tvrdnjom da je potrebno donijeti zakon o gen-tehnologijama u Hrvatskoj.U većini slučajeva studenti su se složili da će se genetski modiifcirano voće i povrće koristiti u budućnosti, te da će bit omogućeno tsvarnje organa za presđivanje (bubreg, srce itd.). Studenti se nisu s tvrdnjom o mogućnosti stvaranja "idealnog" čovjeka ni biranja roditelja "idealnog " djeteta. S mogućim posljedicama ispitanici su se složili da gen-tehnologija ima najveći utjecaj na okoliš, te da smanjuje biološku raznolikost, a dljnju opasnost činjenice da proizvodi gen tehnologije nisu sigurni za ljudska bića i njihove potomke.
Izvorni jezik
Hrvatski