Pregled bibliografske jedinice broj: 189996
Stanje i projekcije budućega gospodarenja i razvoja dobne structure u šumama hrasta lužnjaka i poljskog jasena na području Parka prirode Lonjsko polje
Stanje i projekcije budućega gospodarenja i razvoja dobne structure u šumama hrasta lužnjaka i poljskog jasena na području Parka prirode Lonjsko polje // Bilten parka prirode Lonjsko polje, 6 (2004), 2; 38-49 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 189996 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stanje i projekcije budućega gospodarenja i razvoja dobne structure u šumama hrasta lužnjaka i poljskog jasena na području Parka prirode Lonjsko polje
(The present condition and a projection of the future management and development age structure in common oak and narrow - leaved ash forests in the area of Lonjsko Polje nature park)
Autori
Čavlović, Juro
Izvornik
Bilten parka prirode Lonjsko polje (1332-0688) 6
(2004), 2;
38-49
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
regularno gospodarenje; razvoj dobne strukture; planiranje obnove sastojina; oplodna sječa; ophodnja
(even-aged management; obvelopment of age structure stand regeneration planning; felling cut; rotation)
Sažetak
Potencijali staništa šuma hrasta lužnjaka i poljskog jasena u nizinskim šumama Hrvatske su posebno značajni, pa su dugoročne projekcije i planiranje gospodarenja tim šumama, kako na razini cijelog područja tako i na razini manjih područja, od posebne važnosti. Predmet ovoga rada su sastojine unutar uređajnih razreda hrasta lužnjaka (16865 ha) i poljskog jasena (10403 ha) na području parka prirode "Lonjsko polje". Cilj rada je dobiti i raspraviti projekcije budućeg gospodarenja i razvoja dobne strukture navedenih šumskih resursa. Metoda simulacije se zasniva na sustav-dinamičkom modelu regularne šume. Intenzitet obnove sastojina je uzet je kao najznačajniji utjecajni čimbenik budućeg razvoja dobne strukture. Tri scenarija gospodarenja su definirana s obzirom na način planiranja godišnjeg površinskog etata glavnog prihoda (na temelju ukupne površine šume, na temelju površine sastojina starijih od pola ophodnje i na temelju površine sastojina zadnjeg dobnog razreda). Osim toga, za uređajni razred hrasta lužnjaka je simulirano produženje ophodnje na 160 godina a za poljski jasen skraćivanje ophodnje na 80 godina. Za svaki scenarij su dobivene projekcije godišnjeg površinskog etata obnove, razvoja dobne strukture, kretanja drvne zalihe, te godišnjih etata glavnog i prethodnog prihoda. S obzirom na početnu dobnu strukturu s velikim udjelom zrelih sastojina i mladih sastojina prvog dobnog razreda unutar oba uređajna razreda, razmotren je najprihvatljiviji scenarij. Dosljedno gospodarenje definirano planiranjem godišnje obnove sastojina na temelju površine sastojina starijih od pola ophodnje moglo bi voditi postizanju prihvatljivije dobne strukture (već za 50 godina), te strukture i odnosa sječa glavnog i prethodnog prihoda. Za uređajni razred hrasta lužnjaka planiranje bi se moglo zasnivati na ophodnji od 160 godina, a za uređajni razred poljskog jasena na ophodnji od 80 godina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA