Pregled bibliografske jedinice broj: 188739
Planiranje i programiranje u području sporta
Planiranje i programiranje u području sporta // Planiranje i programiranje u području edukacije, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije / Findak, Vladimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2002. str. 15-25 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 188739 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Planiranje i programiranje u području sporta
(Planning and programming in sport)
Autori
Milanović, Dragan ; Jukić, Igor ; Vuleta, Dinko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Planiranje i programiranje u području edukacije, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije
/ Findak, Vladimir - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2002, 15-25
Skup
11. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 22.06.2002. - 26.06.2002
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
planiranje ; programiranje ; sport
(planning ; programming ; sport)
Sažetak
Planiranje i programiranje rada u sportu bitan je dio ukupne aktivnosti trenera i stručnog tima. Osigurava da se slučajnosti svedu na minimum i da se na siguran i ekonomičan način postignu optimalni sportski rezultati koji odgovaraju individualnim obilježjima sportaša i uvjetima u kojima se provodi trenažni proces. Plan i program treninga osnovni si dokumenti prema kojima se realizira proces sportske pripreme i kontroliraju efekti koji su postignuti njihovom primjenom. Trenažni proces i optimalno funkcioniranje sportaša u treningu i natjecanju ne trpi kaotične situacije. Njime se može uspješno upravljati i regulirati ako su jasno utvrđeni ciljevi, zadaće, vremenski ciklusi i uvjeti, ali isto tako i ako su jasno definirani sadržaji opterećenja, metode rada, lokaliteti i trenažna pomagala koji se primjenjuju, raspoređuju tijekom vremena radi postizanja očekivanih efekata i najviših sportskih postignuća. U ovom radu dati su osnovni elementi planiranja i programiranja u području sporta. Uvažavajući karakteristike pojedine sportske grane i strukturu zahtjevnih vrijednosti od kojih ovisi uspješnost, trener i njegov stručni tim poduzimaju aktivnosti u cilju jasnog definiranja ciljeva, zadaća, vremenskih ciklusa i uvjeta, a također i određivanja sadržaja opterećenja i metoda rada u funkciji podizanja treniranosti i sportske forme. U definiranju višegodišnjeg ciklusa treninga predloženi su programi rada u pojedinim etapama dugoročne sportske pripreme. Iako kod pojedinih autora postoje razlike u pristupu može se prepoznati dosta sličnosti u modeliranju sportske karijere. U definiranju godišnjeg ciklusa predložen je jedan model s više kvantitativnih parametarakoji jasno određuje proporcije sadržaja i opterećenja treninga i natjecanja. Povoljan je činjenica što ponuđeni pristup daje na uvid strukturu rada u manjim ciklusima sportske pripreme kao što su periodi, etape, mikrociklusi, trenažni dani i pojedinačni treninzi. U ovom radu dat je i razrađen jedan od mogućih pristupa u planiranju i programiranju rada u području vrhunskog sporta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb