Pregled bibliografske jedinice broj: 188472
Utjecaj brdskih šumskih ekosustava na kvalitetu vode u vodotocima
Utjecaj brdskih šumskih ekosustava na kvalitetu vode u vodotocima // Protuerozijska i vodozaštitna uloga šume i postupci njezina očuvanja i unapređenja / Matić, Slavko ; Klimo, Emil (ur.).
Zagreb: Akademija šumarskih znanosti ; Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2004. str. 34-34 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 188472 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj brdskih šumskih ekosustava na kvalitetu vode u vodotocima
(The impact of montane forest ecosystems on the quality of water in streamflows)
Autori
Tikvić, Ivica ; Seletković, Zvonko ; Zečić, željko ; Puntarić, Dinko ; Ugarković, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Protuerozijska i vodozaštitna uloga šume i postupci njezina očuvanja i unapređenja
/ Matić, Slavko ; Klimo, Emil - Zagreb : Akademija šumarskih znanosti ; Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2004, 34-34
Skup
Međunarodni znanstveni skup "Protuerozijska i vodozaštitna uloga šume i postupci njezina očuvanja i unapređenja"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.11.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kvaliteta voda; brdski šumski ekosustavi; nacionalni park; gospodarske šume
(quality of water; montane forest ecosystems; national park; commercial forests)
Sažetak
Brdski šumski ekosustavi zauzimaju najveću površinu u Hrvatskoj. Zbog toga oni imaju najveći utjecaj na hidrološke odnose slivnih područja, odnosno kvalitetu površinskih i pozdemnih voda. Taj je utjecaj ovisan o određenim ekološkim (reljef, geološka podloga, tlo i klima), ali i biološkim čimbenicima (vrste drveća, struktura šumskog ekosustava i antropogeni utjecaji). Kakav je utjecaj pojedinih vrsta drveća, tipova tala, različitih geoloških podloga i čovjeka na kvalitetu voda u vodotocima u šumskim ekosustavima nije potpuno istraženo. U radu su uspoređeni pokazatelji kvalitete vode u vodotocima iz nekoliko glavnih brdskih šumskih ekosustava Hrvatske. Analizirane su razlike u kakvoći voda s obzirom na stanišne i sastojinske uvjete. Utvrđene su vrijednosti pokazatelja općeg ekološkog stanja vode u vodotocima na temelju dvanaest uzoraka vode iz različitih vodotoka sa tri lokaliteta u Hrvatskoj (Papuk, Plitvice i Velebit). Analizirano je fizikalno-kemijsko stanje voda, sadržaj hranjivih tvari, metala, organskih spojeva, mineralnih ulja i drugih pokazatelja kvalitete vode. Nisu utvrđene značajne razlike fizikalno-kemijskih pokazatelja između različitih šumskih ekosustava. Skoro svi vodotoci su imali vodu visoke kvalitete. Utvrđene su značajno veće koncentracije sadržaja hranjiva, aerobnih bakterija i metala u vodi vodotoka u blizini naselja, u usporedbi sa vodotocima u šumskim ekosustavima. Nisu utvrđene razlike u kvaliteti voda u vodotocima u nacionalnom parku u odnosu na vodotoke u gospodarskim šumama. Varijabilnost pokazatelja kvalitete vode iz vodotoka različitih šumskih ekosustava ukazuje na kompleksnost djelovanja šumskih ekosustava na kvalitetu voda u vodotocima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo