Pregled bibliografske jedinice broj: 18625
Procjena drvne zalihe sastojine metodama mjerne fotointerpretacije
Procjena drvne zalihe sastojine metodama mjerne fotointerpretacije // Radovi - Šumarski institut Jastrebarsko, 32 (1997), 1; 1-29 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 18625 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena drvne zalihe sastojine metodama mjerne fotointerpretacije
(Estimation of the growing stock of a stand by methods of measured photointerpretation)
Autori
Benko, Miroslav
Izvornik
Radovi - Šumarski institut Jastrebarsko (0351-1693) 32
(1997), 1;
1-29
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Drvna zaliha; fotogrametrijske volumne tablice; krošnja; osvjetljeni dio krošnje; daljinska istraživanja; mjerna fotointerpretacija; uređivanje šuma; inventura šuma; izmjera šuma; hrast lužnjak; multivarijantna analiza.
(Growing stock; photogrametric volume tables; tree crown; visible crown part; distance investigations; measured photointerpretation; forest management; forest inventory; measuring forests; Pedunculate Oak.)
Sažetak
Procjena volumena i drvne zalihe jedan je od najvažnijih i najkompliciranijih zadataka uređivanja šuma. Iz tog razloga postoje brojne metode za njihovo utvrđivanje, a jedan od najmlađih je procjena volumena i drvne zalihe aerofotogrametrijskim metodama primjenom sofosticiranih instrumenata, razvojem tehnike prikupljanja informacija, kao i njihovom elektronskom obradom uobičajene se metode modificiraju, posao se olakšava i ubrzava, ali se razvijaju i nove metode, sve u interesu dobivanja brže, kvalitetnije i jeftinije informacije. Istraživanja to i dokazuju. Stereoinstrument BC3 na relativno jednostavan način daje osnovne podatke o krošnjama i terenu. Očitavanjem apsolutnih koordinata (x, y, z) svake željene točke, stvara se prostor za određivanje velikog broja kombinacija traženih parametara, kao npr. visina stabla, visina, dužina, promjer, opseg, površina i volumen osvjetljenog dijela krošnje, te njihov položaj, raspored i broj. Za procjenu volumena stabala i drvne zalihe sastojine primjenjena je multivarijantna analiza pri nekoliko različitih kombinacija ulaznih parametara, kao npr. v=f(Df), v=f(vOSFK), v=f(lOSF, PKF), v=f(hFPKF), v=f(DFlOSF), v=f(DFhF), v=f(DFhOSF), v=f(DFhOSFlOSF). Upotrijebljene metode i dobiveni rezultati primjenjivi su ne samo za znastvena istraživanja, već i za praktična rješenja. Otvaraju se novi vidici i nove spoznaje dosadašnjih uobičajenih metoda i načina izmjere, ali se stvara i novi prostor neistraženih ili nedovoljno istraženih čimbenika stabala i okoline (koji sve čimbenici, u kojoj mjeri i na koji način utječu na razvoj stabala i proizvodnju drvne tvari, volumena stabala).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
00240105
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko
Profili:
Miroslav Benko
(autor)