Pregled bibliografske jedinice broj: 185473
VELIKI POREMEĆAJ U HRVATSKOM SUSTAVU 20. 09 2002. S GUBITKOM PRIJELAZNE STABILNOSTI I ISPADIMA AGREGATA TE Rijeka, TE Plomin 1 i TE Plomin 2 - UZROCI I POSLJEDICE
VELIKI POREMEĆAJ U HRVATSKOM SUSTAVU 20. 09 2002. S GUBITKOM PRIJELAZNE STABILNOSTI I ISPADIMA AGREGATA TE Rijeka, TE Plomin 1 i TE Plomin 2 - UZROCI I POSLJEDICE // Energija : časopis Hrvatske elektroprivrede, 53 (2004), 2; 91-99 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 185473 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
VELIKI POREMEĆAJ U HRVATSKOM SUSTAVU 20. 09 2002. S GUBITKOM PRIJELAZNE STABILNOSTI I ISPADIMA AGREGATA TE Rijeka, TE Plomin 1 i TE Plomin 2 - UZROCI I POSLJEDICE
(MAJOR DISTURBANCE IN THE CROATIAN POWER SYSTEM ON SEPTEMBER 20, 2002, WITH LOSS OF TRANSIENT STABILITY AND OUTAGE OF TPP RIJEKA, PLOMIN 1 AND PLOMIN 2 UNITS - CAUSES AND CONSEQUENCES)
Autori
Nemec, Darko ; Stojsavljević, Milan
Izvornik
Energija : časopis Hrvatske elektroprivrede (0013-7448) 53
(2004), 2;
91-99
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Ključne riječi: elektroenergetski sustav; veliki poremećaj; prijelazna stabilnost; simulacijska analiza
(electric power system; large disturbance; transient stability; simulation analysis)
Sažetak
Analiziran je veliki poremećaj u hrvatskom EES-u, izazvan tropolnim kratkim spojem na 220 kV DV TE Rijeka - TS Melina, koji je rezultirao prijelaznom nestabilnošću i ispadima agregata TE Rijeka, TE Plomin 1 i TE Plomin 2. U evaluaciji i uspostavi fizikalne slike poremećaja primijenjena je izvorna metoda u kojoj se koriste stvarni pogonski zapisi i rezultati simulacijskih istraživanja na dinamičkom modelu sustava. Na temelju zapisa trenutnih vrijednosti napona i struja iz numeričkih vodnih zaštita u dijelu područne 220 kV mreže te KRD zapisa iz objekata i zapisa stacionarnog stanja iz programskog paketa DAM (Dispečerska Analiza Mreže) u nacionalnom dispečerskom centru (NDC) u Zagrebu rekonstruiran je slijed događaja. Poremećaj je zatim simuliran na višestrojnom dinamičkom modelu sustava. Razmjerno dobro podudaranje rezultata simulacijskih proračuna sa stvarnim zapisima napona i struja omogućilo je da se jednoznačno utvrdi prijelazna nestabilnost agregata TE Rijeka, TE Plomin 1 i TE Plomin 2 a time je i hrvatski sustav bio prijelazno nestabilan. Također je bila narušena i sigurnost sustava po kriteriju naponske stabilnosti. Konačno, na temelju provedenih istraživanja istaknuti su opseg i težina poremećaja te je ukazano na potrebne daljnje aktivnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika