Pregled bibliografske jedinice broj: 185454
Hrvatska politička emigracija o slomu masovnog nacionalnog pokreta u Hrvatskoj (primjer Hrvatske revije)
Hrvatska politička emigracija o slomu masovnog nacionalnog pokreta u Hrvatskoj (primjer Hrvatske revije) // Hrvatsko proljeće / Velagić, Zoran (ur.).
Zagreb: Školska knjiga, 2004. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 185454 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska politička emigracija o slomu masovnog nacionalnog pokreta u Hrvatskoj (primjer Hrvatske revije)
(The Croatian Political Emigre on the Breakdown of the Croatian Spring and national movement (Based on Croatian review))
Autori
Jandrić, Berislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatsko proljeće
/ Velagić, Zoran - Zagreb : Školska knjiga, 2004
Skup
Hrvatsko proljeće
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.12.2001. - 19.12.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
emigracija; Hrvatsko proljeće; Hrvatska revija
(emigration; Croatian Spring; Croatian Review)
Sažetak
Hrvatska politička emigracija smatrala je najodgovornijim Josipa Broza Tita, uz njega srpski zapovjedni vrh u Jugoslavenskoj armiji, Srbe u Hrvatskoj, kao i projugoslavenski orijentirane Hrvate za slom hrvatskog proljeća i nacionalnog masovnog nacionalnog pokreta. Iz tog vremena, bogatog velikim brojem političkih procesa, u sjećanju je poziv Tita "sudovima, da se ne drže zakona 'kao pijan plota'", zbog čega su tužioci i suci "imali muke u opravdanju svojih dokaza o protuzakonitom radu optuženih", organizatora i sudionika tih događaja. Hrvatska 'trilogija', Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika (1967.), studentski pokret i demonstracije (1968.), Deseta sjednica CK SKH (1970.) - Magna charta libertatum, bili su kamen rascjepa i nesloge u SKH. Događaji iz 'trilogije', a posebno nacionalni masovni pokret, bili su istovremeno hvaljeni i osporavani ne samo u Hrvatskoj, nego i hrvatskoj političkoj emigraciji i dijaspori. Ipak, manji broj emigranata bio je zadovoljan držanjem hrvatskih komunista i njegova vodstva, iako su vjerovali i znali da je to utopija za ono vrijeme. Bili su zadovoljni barem i pokušajem koji je vodio osamostaljenju Hrvatske. Drugi su bili nezadovoljni, smatrajući da su izdani i prevareni ostavkama vodećih hrvatskih političara, koji su poveli hrvatski narod u tu avanturu. Bili su uvjereni da je vjerojatno bio sklopljen 'tajni' sporazum između Tita i partijskog rukovodstva Hrvatske koje zbog toga nije završilo u zatvoru kao ostali sudionici koji su osuđeni na stroge zatvorske kazne od 1, 5 do sedam godina. O stajalištima hrvatske političke emigracije o slomu masovnog nacionalnog pokreta u Hrvatskoj reviji moglo bi se opširnije elaborirati s obzirom na to da je problematika još uvijek aktualna i zaslužuje historiografsku pažnju. Saga o hrvatskom preporodu, nacionalnom i masovnom pokretu nije završena i povjesničari je trebaju ispričati do kraja, ne čekajući sljedeću, 40. obljetnicu - 2011.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA