Pregled bibliografske jedinice broj: 184550
Prinosi zadarskoj crkvenoj povijesti iz mletačkih arhiva
Prinosi zadarskoj crkvenoj povijesti iz mletačkih arhiva // Sedamnaest stoljeća zadarske crkve. Znanstveni skup o povijesti Zadarske nadbiskupije na Sveučilištu u Zadru 16.-18. studenoga 2004. / Lukšić, Mislav Elvis ; Marijan, Livio (ur.).
Zadar: Zadarska nadbiskupija, 2004. str. 30-31 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 184550 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prinosi zadarskoj crkvenoj povijesti iz mletačkih arhiva
(Contributions to Zaratin ecclesiastical history from Venetian archives)
Autori
Čoralić, Lovorka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sedamnaest stoljeća zadarske crkve. Znanstveni skup o povijesti Zadarske nadbiskupije na Sveučilištu u Zadru 16.-18. studenoga 2004.
/ Lukšić, Mislav Elvis ; Marijan, Livio - Zadar : Zadarska nadbiskupija, 2004, 30-31
Skup
Sedamnaest stoljeća zadarske crkve. Znanstveni skup o povijesti Zadarske nadbiskupije na Sveučilištu u Zadru 16.-18. studenoga 2004.
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 16.11.2004. - 18.11.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Zadar; Zadarska nadbiskupija; crkvena povijest; Venecija; migracije
(Zadar; the archdiocese of Zadar; ecclesiastical history; Venice; migrations)
Sažetak
Istraživanje povijesti Dalmacije, te tako i Zadra, tijekom gotovo pet stoljeća prevlasti Prejasne Republike, teško je zamislivo bez proučavanja građe pohranjene u mletačkom Državnom arhivu (Archivio di Stato di Venezia), ali i u drugim tamošnjim arhivskim ustanovama i knjižnicama. Stoga se u ovom radu pokušava - nastavljajući se na prethodna istraživanja hrvatsko-mletačkih povijesnih veza (poglavito prekojadranskih migracija) - ukazati na neka od mletačkih arhivskih vrela koja pridonose boljem upoznavanju zadarske crkvene povijesti. Budući da je ovo istraživanje dio cjelovitog razmatranja iseljavanja sa istočne na zapadnojadransku obalu (poglavito u Mletke), poglavito su uporabljena arhivska vrela prikupljena u svezi proučavanja migracija i djelovanja zadarske zajednice u gradu na lagunama u razdoblju od XV. do početka XIX. stoljeća. U radu su najprije ukratko razmotreni opći pokazatelji o tijeku migracija, zanimanjima, mjestu stanovanja i društvenom statusu pripadnika zadarske iseljeničke zajednice u Mlecima. Predstavljeni su, tragom oporučnih spisa i drugih fondova (npr. spisi mletačke inkvizicije), neki manje poznati zadarski svećenici i redovnici u Mlecima (trajno ili privremeno nastanjeni), mjesto njihova djelovanja (župe i crkve), kao i njihov odnos s pripadnicima hrvatske useljeničke skupine. Kao ilustracija važnosti Mletaka za duhovne osobe sa zadarskog prostora, ukratko su predstavljeni i neki zapaženiji zadarski svećenici – književnici, znanstvenici i intelektualci, koji su neko vrijeme djelovali u gradu na lagunama i u ondašnjim tiskarama objavljivali svoja djela. Važan dio rada posvećen je oporučnim legatima zadarskih iseljenika vjerskim ustanovama i duhovnim osobama u zavičaju, a koji sadrže cijeli niz vrijednih podataka kako o samim zadarskim iseljenicima, tako i o sakralnim zdanjima i umjetničkoj baštini zadarskih crkava i samostana prošlih vjekova. Naposljetku, kao nezaobilazna sastavnica iz vjerskog života Zadrana u novoj sredini, predstavljena je uloga zadarskih iseljenika u hrvatskoj nacionalnoj bratovštini Sv. Jurja i Tripuna u Mlecima u kojoj su – kako je razvidno iz spisa – imali iznimno važnu i djelatnu ulogu Na kraju se naglašava kako su sve navedene teme, kao i podaci uporabljeni prilikom istraživanja, sastavni dio proučavanja povijesti zadarske crkve i duhovnih osoba sa zadarskog prostora tijekom prošlih vjekova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA