Pregled bibliografske jedinice broj: 182589
Istraživanje odnosa strukture i topljivosti organskih molekula u vodi
Istraživanje odnosa strukture i topljivosti organskih molekula u vodi, 2004., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 182589 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje odnosa strukture i topljivosti organskih molekula u vodi
(Investigation of relationship between structure and aqueous solubility of organic molecules)
Autori
Nasteski, Dean
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.09
Godina
2004
Stranica
107
Mentor
Trinajstić, Nenad
Neposredni voditelj
Lučić, Bono
Ključne riječi
topljivost molekula ; struktura organskih molekula ; SMILES zapis strukture ; molekularni deskriptori ; program DRAGON ; izbor najznačajnijih deskriptora ; predviđanje topljivosti u vodi
(solubility of molecules ; structure of organic molecules ; SMILES form of structure ; molecular descriptors ; the DRAGON program ; selection of the most important descriptors ; prediction of aqueous solubility)
Sažetak
Modeliranje topljivosti organskih molekula u vodi provodi se s ciljem boljeg razumijevanja fizikalno-kemijskih svojstava molekula koja utječu na njihovu topljivost te zbog mogućnosti predviđanja topljivosti i za molekule koje nisu fizički dostupne, ili koje nisu sintetizirane. Odnosi među eksperimentalnim vrijednostima topljivosti organskih molekula u vodi modelirani su metodom mnogostruke linearne regresije pomoću molekularnih deskriptora. U radu se pošlo od SMILES oblika zapisa strukture molekula (1297 molekula), zatim su pomoću programa CORINA generirane 3D strukture molekula. Na temelju 3D struktura molekula računani su 1D, 2D i 3D molekularni deskriptori pomoću programa DRAGON 2.1. Skup molekularnih deskriptora pročišćen je kako bi se isključili deskriptori koji nisu značajni. Na pročišćenom skupu deskriptora provedeno je modeliranje i izbor najznačajnijih deskriptora u mnogostruke regresijske modele pomoću programa CROMRsel. Postupak izbora i optimizacije modela rađen je na skupu za učenje (1039 molekula), a provjera sposobnosti predviđanja modela provedena je na vanjskom skupu molekula (skup za provjeru, 258 molekula). Objavljeni modeli koji su dobiveni na ovom skupu molekula temelje se na metodi neuronskih mreža i sadrže bitno veći broj optimiranih parametara. Izborom malog broja najznačajnijih deskriptora u linearne mnogo regresijske modele (1-7 deskriptora) dobiveni su jednostavniji modeli koji se mogu lakše interpretirati. Točnost takvih modela u postupku prilagodbe i križne provjere na skupu za učenje, te u predviđanju na vanjskom skupu (258 molekula, s = 0.745) jednaka je točnosti publiciranih modela temeljenih na metodi neuronskih mreža.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0098034
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb