Pregled bibliografske jedinice broj: 182533
Radimo li dovoljno na prevenciji raka?
Radimo li dovoljno na prevenciji raka? // IX Kongres obiteljske medicine Prevencija u obiteljskoj medicini Dijete u ambulanti obiteljskog liječnika / Tiljak, Hrvoje ; Petric, Dragomir (ur.).
Dubrovnik: Hrvatska udružba obiteljske medicine (HUOM), 2002. str. 14-25 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 182533 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Radimo li dovoljno na prevenciji raka?
(What about cancer prevention in Croatia?)
Autori
Strnad, Marija ; Znaor, Ariana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
IX Kongres obiteljske medicine Prevencija u obiteljskoj medicini Dijete u ambulanti obiteljskog liječnika
/ Tiljak, Hrvoje ; Petric, Dragomir - Dubrovnik : Hrvatska udružba obiteljske medicine (HUOM), 2002, 14-25
Skup
IX Kongres obiteljske medicine
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 05.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prevencija; rak; županijske razlike
(prevention; cancer; inter-county differences)
Sažetak
Uvod: U Hrvatskoj je, prema podacima Državnog registra za rak, u 1999. godini dijagnosticirano 21 892 (stopa 480, 7/100 000) novih bolesnika od raka (bez raka kože), a od raka je umrlo je 11 540 osoba (stopa 241, 2/100 000). Od ukupno umrlih u Hrvatskoj, 23% umire zbog raka. Za pojedina sijela raka kao što su pluća, kolon i rektum, dojka te cerviks, postoji mogućnost primarne i/ili sekundarne prevencije. Razlike u incidenciji raka tih sijela između pojedinih područja mogu stoga biti odraz ne samo različitih rizičnih čimbenika u populaciji, nego i preventivnih mjera koje se u toj populaciji provode. Cilj: Prikazati razlike u incidenciji raka pluća, kolona i rektuma, dojke te cerviksa između pojedinih županija te usporediti s hrvatskim prosjekom. Materijal i metode: Korišteni su podaci Registra za rak Hrvatske. Izračunate su prosječne stope incidencije raka ispitivanih sijela za svaku pojedinu županiju te za Hrvatsku u cjelini za dvogodišnje razdoblje 1998-1999. Za usporedbu između pojedinih županija korištene su dobno-standardizirane stope. Rezultati: Postoje značajne razlike u incidenciji raka ispitivanih sijela između pojedinih županija. Županije s najnižim stopama incidencije ispitivanih sijela raka su Ličko-senjska, Požeško-slavonska i Sisačko-moslavačka, a s najvišim Zagrebačka i Splitsko-dalmatinska te Grad Zagreb.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo