Pregled bibliografske jedinice broj: 180627
Kardioembolijski inzult u mlade bolesnice
Kardioembolijski inzult u mlade bolesnice // Acta Clinica Croatica 2004 ; 43 (suppl.1) / Demarin, Vida ; Trkanjec, Zlatko ; Vuković, Vlasta (ur.).
Zagreb: Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice ; Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, 2004. (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 180627 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kardioembolijski inzult u mlade bolesnice
(Cardioembolic stroke in a young female patient)
Autori
Bošnjak, J ; Dežmalj-Grbelja, L.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Acta Clinica Croatica 2004 ; 43 (suppl.1)
/ Demarin, Vida ; Trkanjec, Zlatko ; Vuković, Vlasta - Zagreb : Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice ; Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, 2004
Skup
Drugi kongres Hrvatskog društva za neurovaskularne poremećaje Hrvatskog liječničkog zbora
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.10.2004. - 16.10.2004
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Kardioembolijski inzult; Čimbenici rizika
(cardiembolic stroke; risk factors)
Sažetak
Četrdesetdvogodišnja bolesnica primljena je na Kliniku radi vrtoglavice, slabosti i trnjenja desnih ekstremiteta koji su se pojavili 3 mjeseca ranije. Bolesnica ima hiperkolesterolemiju, a u mladosti je koristila oralne kontraceptive. MR mozga i MR angiografijom verificirane su dvije ishemijske lezije u ponsu te parijetookcipitalno. Ehokardiografskom obradom je nađen prolaps mitralne i trikuspidalne valvule. Holter EKG je pokazao poremećaje srčanog ritma uz ventrikularne i supraventrikularne ekstrasistole. Neuroangiosonografska obrada je bila uredna. Genetskom analizom utvrđena je homozigotna mutacija faktora koagulacije MTHFR. Smetnje su shvaćene kao kardioembolijski inzult te je u konzultaciji s kardiologom započeta antikoagulantna terapija koja je nakon tri mjeseca reducirana radi pojave metroragija. Bolesnica je po preporuci ginekologa u trajanju od mjesec dana uzimala hormonsku terapiju. Nakon šest mjeseci počela se žaliti na bol u dubini oba oka te na slabiji vid na desnom oku. Kontrolni MR mozga i MR angiografija pokazale su dvije nove ishemijske lezije u frontalnom režnju. Imunološkom obradom likvora isključena je multipla skleroza. Slučaj ove bolesnice potvrđuje rezultate svjetskih studija da je moždani udar u mladih bolesnika vrlo često kardioembolijske geneze što ističe nužnost ehokardiografske obrade, a svakako i genetskog testiranja kao dijela algoritma dijagnostičkih pretraga. Antikoagulantna terapija kao sredstvo prevencije inzulta je ponekad limitirana nuspojavama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti