Pregled bibliografske jedinice broj: 178640
Adekvatnost nekih parametara opterećenja u mentalnim i psihomotornim zadacima
Adekvatnost nekih parametara opterećenja u mentalnim i psihomotornim zadacima // XVI. dani Ramira Bujasa : sažeci priopćenja = 16th Ramiro Bujas’ Days : abstracts / Bratko, Denis ; Kolesarić, Vladimir ; Maslić-Seršić, Darja (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2003. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 178640 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Adekvatnost nekih parametara opterećenja u mentalnim i psihomotornim zadacima
(Suitability of some load parameters in mental and psychomotor tasks)
Autori
Slavić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVI. dani Ramira Bujasa : sažeci priopćenja = 16th Ramiro Bujas’ Days : abstracts
/ Bratko, Denis ; Kolesarić, Vladimir ; Maslić-Seršić, Darja - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2003
ISBN
953-175-201-X
Skup
Dani Ramira Bujasa (16 ; 2003)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.12.2003. - 13.12.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mentalno opterećenje; psihomotorno opterećenje; psihofiziološki parametri
(mental load; psychomotor load; psychophysiological parameters)
Sažetak
U svrhu istraživanja adekvatnosti psihofizioloških promjena kao indikatora mentalnog i/ili psihomotornog opterećenja, koriste se zadaci različite kompleksnosti kao nezavisne varijable, čije su veličine često a priori iskazane u mjerljivim jedinicama. Njihove veličine se pokušavaju dovesti u vezu s promjenama parametara određenih psihofizioloških varijabli. S ciljem traženja adekvatnih psihofizioloških parametara za određivanje opterećenja u mentalnim i/ili psihomotornim zadacima izvršeno je ispitivanje u kojem je sudjelovalo devet ispitanika. Ispitanici su obavljali mentalne zadatke odbrojavanja unatrag po 3, 9 i 13, te psihomotorne zadatke Fittsovog tappinga, s rasponom opterećenja od 1 do 6 bita, samostalno i simultano. Prilikom simultanog obavljanja u jednoj eksperimentalnoj situaciji Fittsov tapping bio im je primarni, a odbrojavanje sekundarni zadatak, dok je u drugoj eksperimentalnoj situaciji bilo obrnuto. U svim situacijama, ispitanicima su kontinuirano registrirani srčani R-R intervali i radni učinak u zadacima u trajanju od jedne minute. Nakon svake eksperimentalne situacije, ispitanici su procjenjivali težinu zadatka (zadataka) na Borgovoj skali od 21 stupnja. Komparacije rezultata su pokazale da je učinak u mentalnim zadacima i zadacima Fittsovog tappinga najveći kad su se obavljali samostalno (bez pridodanog zadatka), zatim slijedi učinak kad su isti zadaci primarni, te najslabiji učinak je dobiven kad su korišteni kao sekundarni. Nadalje, procjene težine zadataka pokazuju da je ispitanicima bilo najlakše obavljati zadatke samostalno, iako je učinak u ovoj situaciji bio najveći. Nema razlika u općoj procjeni težine između situacija kad se isti zadaci obavljaju kao primarni, ili kao sekundarni. Parametri sinus aritmije reflektirali su varijacije u težini zadataka, s tim da je srednja vrijednost R-R intervala reflektirala ukupnu težinu zadatka, dok su parametri varijabiliteta R-R intervala reflektirali razlike u veličini mentalne komponente pojedinih zadataka i/ili situacija. Općenito govoreći, različiti aspekti eksperimentalnih situacija nejednako se odražavaju na parametre korištenih zavisnih varijabli, stoga je u ispitivanjima slične vrste važno odabrati odgovarajuće zavisne varijable, uzimajući u obzir aspekte težine i prirode zadataka koji se žele ispitati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija