Pregled bibliografske jedinice broj: 178551
Promjene nekih aspekata ispitnog stresa u predispitnom i postispitnom periodu
Promjene nekih aspekata ispitnog stresa u predispitnom i postispitnom periodu // XVI. Dani Ramira Bujasa / Bratko, Denis ; Kolesarić, Vladimir ; Maslić-Seršić, Darja (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Hrvatsko psihološko društvo, 2003. (ostalo, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 178551 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Promjene nekih aspekata ispitnog stresa u predispitnom i postispitnom periodu
(Changes in some aspects of exam stress during pre and post exam periods)
Autori
Šimić, Nataša ; Manenica, Ilija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVI. Dani Ramira Bujasa
/ Bratko, Denis ; Kolesarić, Vladimir ; Maslić-Seršić, Darja - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Hrvatsko psihološko društvo, 2003
Skup
XVI. Dani Ramira Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.12.2003. - 13.12.2003
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
stres; ispiti; sinus aritmija
(stress; exams; heart rate variability)
Sažetak
Brojna ispitivanja pokazala su sa studenti prije, za vrijeme i nakon ispita nalaze u stanju stresa, čija razina zavisi, inter alia, i o vremenu preostalom do ispita, odnosno proteklom od ispita. Cilj ovog ispitivanja bio je ispitati kako se veličina stresa, te njegova emocionalna i mentalna komponenta mijenjaju u predispitnom i postispitnom periodu, tj. odražavaju na promjene nekih psihofizioloških varijabli. Pošlo se od pretpostavke da će doći do sumacije efekata stresa u predispitnom periodu, koji će kulminirati neposredno prije ispita, a nakon ispita očekivalo se smanjenje razine reakcija na stres. Ispitivanje, u kojem je sudjelovalo 12 ispitanica, izjednačenih po relevantnim varijablama, uključivalo je određivanje anksioznosti (crte i stanja), visoke aktivacije i procjenu bojazni od ispita. Ispitanicima su, također, kontinuirano registrirani srčani R-R intervali u trajanju od 10 minuta, za što je korišten osmokanalni računalni poligraf (Powerlab). Ispitivanja su vršena dvadeset, deset i jedan dan prije ispita, jedan sat prije početka ispita, te jedan dan i 10 dana nakon ispita. Razine anksioznosti, bojazni od ispita i visoke aktivacije, tj. stresa, mijenjale su se na sličan način, pokazujući skoro linearno povećanje približavanjem ispita. Promjene parametara R-R intervala u predispitnom periodu, kao i njihova spektralna analiza, pokazale su da se približavanjem ispita povećava ukupna razina stresa, te da se odnos između emocionalne i mentalne komponente stresa mijenja. Spektralna analiza je također pokazala da, gledano kroz promjene tzv. SMI-indeksa, dolazi do supresije frekvencija u niskom (emocionalna komponenta) i srednjem dijelu spektra (mentalna komponenta), iako je relativno veća supresija opažena u srednjem dijelu spektra. To znači da približavanjem ispita mentalna komponenta stresa postaje relativno prevalentnija od emocionalne. Mjerenja i analize rezultata u postispitnom periodu pokazale su da dolazi do promjena parametara svih opažanih varijabli, koji ukazuju na nagli pad razine ukupnog ispitnog stresa i promjene relativnog odnosa njegovih dviju glavnih komponenti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija