Pregled bibliografske jedinice broj: 178429
Pravo progona u propisima Republike Hrvatske i praksi ministarstva unutarnjih poslova od 1992. do 2002.godine
Pravo progona u propisima Republike Hrvatske i praksi ministarstva unutarnjih poslova od 1992. do 2002.godine // Poredbeno pomorsko pravo, 1 (2004), 158; 85-98 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 178429 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravo progona u propisima Republike Hrvatske i praksi ministarstva unutarnjih poslova od 1992. do 2002.godine
(Right of Persecuting in the Regulations of the Republic of Croatia and in the Practice of the Ministry of Internal Affairs from 1992 to 2002)
Autori
Barić-Punda, Vesna ; Juras, Damir
Izvornik
Poredbeno pomorsko pravo (1331-9914) 1
(2004), 158;
85-98
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Progon stranih brodova; suverenost obalne države; ribolov; ribarski brod; granica teritorijalnog mora; Ministarstvo unutarnjih poslova
(Hot pursuit of foreign ships; sovereignty of a coastal State; fishing; fishing boat; limits of the territorial sea; Ministry of Internal Affairs)
Sažetak
Propisi Republike Hrvatske o pravu progona uglavnom su recepcija međunarodnoga prava mora u interno pravo, a kritičkim osvrtom na pojedine odredbe (predlažući njihove izmjene i dopune), pokušali smo pridonijeti daljnjem razvoju, upotpunjavanju i prilagođavanju instituta prava progona novim uvjetima i novim prilikama. Jedan je od važnijih spoznaja činjenica da u Hrvatskoj nem a jedinstvenog registra o progonu stranih brodova i osim podataka Ministarstva unutarnjih poslova nema drugih, sistematiziranih, objedinjenih podataka. nadalje, prema nama dostupnim podacima u istražnenom desetogodišnjem razdoblju nije evidentiran niti jedan slučaj progona stranih brodova zbog povrede interesa i propisa koje je Republika Hrvatska donijela radi zaštite svojih suverenih prava u epikontinentskom pojasu (istraživanje i iskorištavanje prirodnih bogatstava toga pojasa, živih i neživih). U prekršajnim postupcima kazne su odmjerene srazmjerno težini počinjenog prekršaja i stupnju odgovornosti okrivljenika. Uz novčane kazne ističu se i zaštitne mjere: oduzimanje ribarice sa kompletnom opremom i ulovom ili oduzimanje samo opreme i ulova. Namjera je autora ovoga rada da rezultati istraživanja i stitstička obrada dobivenih podataka dobije praktičnu vrijednost, da budu od neposredne, aktualne važnosti našoj praksi, ministarstvima unutarnjih i vanjskih poslova, poslova pomorstva, zapovjednicima brodova i ratnoj mornarici republike Hrvatske, i posebice, da rad iznađe svoje mjesto u hrvatskoj pravnoj znanosti. Na kraju, nedvojbeno valja zaključiti: za Republiku Hrvatsku kao pomorsku državu i za njezin međunarodni ugled od posebne je važnosti način na koji se ostvaruje progon stranih brodova i njegove posljedice, zaustavljanje broda, pregeld, uzapćenje, izricanje i izvršenje kazni. Našim je istraživanjem potvrđeno, međunarodni ugled Hrvatske nije bio doveden u pitanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline