Pregled bibliografske jedinice broj: 177560
Lekcionar franjevca Petra Kneževića i glazba
Lekcionar franjevca Petra Kneževića i glazba // Zbornik o Petru Kneževiću. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa Fra Petar Knežević i njegovo vrijeme. Visovac - Skradin - Knin, 28.-29. listopada 2002. / Jembrih, Alojz (ur.).
Zagreb : Šibenik: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2003. str. 195-203
CROSBI ID: 177560 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lekcionar franjevca Petra Kneževića i glazba
(Lectionary and Music by the Franciscan Petar Knežević)
Autori
Doliner, Gorana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zbornik o Petru Kneževiću. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa Fra Petar Knežević i njegovo vrijeme. Visovac - Skradin - Knin, 28.-29. listopada 2002.
Urednik/ci
Jembrih, Alojz
Izdavač
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb : Šibenik
Godina
2003
Raspon stranica
195-203
ISBN
953-6682-47-8
Ključne riječi
franjevci glazbenici, lekcionar
(Franciscans musicions, lectionary)
Sažetak
Lekcionar franjevca Petra Kneževića Pisctole i Evangelja Priko svegga Godiscta ... tiskan 1773. u Veneciji zauzima posebno mjesto među lekcionarima jer je njegov priređivač posvjedočeni glazbenik, prepisivač nota i tvorac kantuala, a možda i skladatelj koji je, unatoč običaju anonimnosti, ipak znan i posebno cijenjen po priosu glazbenoj profesiji. Petar Knežević (Kapitul pokraj Knina, 1701.-Sinj, 1768.) sastavio je svoja tri kantuala u posljednjoj gldini života (prema Mihi Demoviću nose oznake A, B i C ; prva dva čuvaju se u franjevačkom samostanu u Sinju, treći u Visovcu). Knežević je najpoznatiji po Gospinom plaču (Muka Gospodina našega Isukrsta i plač matere njegove, Venecija 1753.) koji je pretiskan više od 100 puta, u mnbogim primjercima s pučkim napjevima. Priređujući Pisctole i Evangelja Priko svegga Godiscta ... slijedio je Bandulavića, ali je unio i promjene i dodatke. Tragovi Kneževićeva djela i to s njegovom glazbenom komponentom nalaze se na mnogim mjestima. Pored spomenutih Sinja i Visovca i brojnih pretisaka Gospina plača, primjeraka tiskanih obrada mise koju je Knežević prepisao od nekud i priredio (Missa u Harvatski Jezik) - novost su zapisi pučkog pjevanja, onakvog kakvo je iz pisane forme stiglo u usmenu formu
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti