Pregled bibliografske jedinice broj: 176604
Zagrebačka škola uzgajanja šuma i gospodarenje nizinskim šumama
Zagrebačka škola uzgajanja šuma i gospodarenje nizinskim šumama // Bilten Parka prirode Lonjsko polje / Gugić, Goran (ur.).
Jasenovac: Park prirode Lonjsko polje, 2004. str. 25-37 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 176604 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zagrebačka škola uzgajanja šuma i gospodarenje nizinskim šumama
(The Zagreb School of Silviculture and the Management of lowland Forests)
Autori
Anić, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Bilten Parka prirode Lonjsko polje
/ Gugić, Goran - Jasenovac : Park prirode Lonjsko polje, 2004, 25-37
Skup
Stanje šuma u Parku prirode Lonjsko polje - gospodarenje i očuvanje krajobrazne i biološke raznolikosti
Mjesto i datum
Nova Gradiška, Hrvatska, 18.03.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
uzgajanje šuma; nizinske šume; gospodarenje šumom; biološka raznolikost
(silviculture; lowland forest; forest management; biodiversity)
Sažetak
Česti su prigovori šumarima kako svojim postupcima « ; ; krče» ; ; šumu, « ; ; uništavaju» ; ; stabla, ne postupaju « ; ; ekološki» ; ; , traži se zaštita šuma od šumara i sl. Pri tome se zaboravlja činjenica kako je Hrvatska jedna od najbogatijih europskih zemalja po prirodnim šumama. Naime, približno 95% naših šuma je prirodnoga karatera. To znači kako su nastale i razvijaju se prirodno. Izmjena generacija se obavlja u skladu s prirodnim načelima. Prirodan način njihova postanka, prirodnost strukture, stupanj biološke raznolikosti, ekološka i socijalna vrijednost govore također u prilog tome. Postavlja se pitanje kako je moguća takva slika naših šuma s obzirom kako je većina gospodarskoga karaktera? Istodobno, kako je moguće da je površina šuma u Hrvatskoj i pored gospodarenja ostala gotovo nepromijenjena u posljednjih stotinjak godina? Odgovori su sažeti u činjenici kako je šumarstvo u Hrvatskoj tradicionalno ustrojeno prema načelima prirodnoga pristupa šumskom ekosustavu. Taj se pristup gotovo dva i pol stoljeća razvija pod nazivom « ; ; Zagrebačka škola uzgajanja šuma» ; ; i primjenjuje u svim, pa tako i nizinskim šumama. Cilj je ovoga članka pojasniti što je « ; ; Zagrebačka škola uzgajanja šuma» ; ; i kako se njezina načela primjenjuju u praksi gospodarenja nizinskim šumama. Šume u prostoru Parka prirode Lonjsko polje dobar su primjer za to obzirom na činjenicu kako je u njima radio jedan od najznačajnijih predstavnika škole, veliki hrvatski šumar i književnik – Josip Kozarac.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo