Pregled bibliografske jedinice broj: 176575
Demokracija i partitokracija. Rasprava o moralnim osnovama politike
Demokracija i partitokracija. Rasprava o moralnim osnovama politike // Filozofska istraživanja, 1 (2004), 92; 173-192 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 176575 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Demokracija i partitokracija. Rasprava o moralnim osnovama politike
(Democracy and Partitocracy. Treatise on the Moral Grounds of the Politics)
Autori
Čović, Ante
Izvornik
Filozofska istraživanja (0351-4706) 1
(2004), 92;
173-192
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
demokracija; partitokracija; opća volja; opće dobro; zajedničko dobro; prirodno pravo; postkomunizam; postkomunistički kaos; tranzicija; Platon; Aristotel; Herodot; J. J. Rousseau; I. Kant
(democracy; partitocracy; common will; universal good; common good; nature law; postcommunism; postcommunist chaos; transition; Plato; Aristotle; Herodot; J. J. Rousseau; I. Kant)
Sažetak
Autor opisuje pojam opće volje kod Rousseaua kao kategorijalni temelj modernog shvaćanja demokracije, te razmatra transponiranje ovog pojma iz prirodopravnog u socijalni horizont, a također i njegovu preobrazbu u legitimacijsku osnovu društvenog i političkog života kao razdjelnicu na kojoj se povijest demokracije dijeli u dvije epohe. Na početku članka se, na temelju izvoda Herodota, Platona i Aristotela, rekonstruira predpovijest pojma demokracije. Potom autor navodi do kakvih je bitnih promjena u koncepciji i stvarnoj ulozi demokracije došlo u stoljeću Francuske revolucije ; razlikuje opću od zajedničke volje, da bi utvrdio moralnu dimenziju demokracije ; te se, na podlozi toga, koncentrira na Rousseauovu političku filozofiju. U završnom dijelu autor se očituje o partitokraciji kao jednom od oblika izopačenja demokracije, pri čemu se zadržava na "tranzicijskom tipu" sustavne partitokracije, koji nastupa u sklopu historijskog fenomena postkomunizma. U ovom se kontekstu dominantnoj teoriji tranzicije suprotstavlja teorija postkomunističkog kaosa kao alternativni teorijski model u razmatranju zbivanja nakon propasti komunizma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Repertoire bibliographique de la philosophie
- The Philosopher's Index