Pregled bibliografske jedinice broj: 17440
Automatizacija poslovanja nad bazom kompleksnih podataka
Automatizacija poslovanja nad bazom kompleksnih podataka, 1998., magistarski rad, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
CROSBI ID: 17440 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Automatizacija poslovanja nad bazom kompleksnih podataka
(Automatisation of processes over a complex database)
Autori
Vidović, Bruna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Mjesto
Zagreb
Datum
27.03
Godina
1998
Stranica
119
Mentor
Kalpić, Damir
Ključne riječi
baza kompleksnih podataka; Shlaer-Mellor metoda; pomorska navigacija; objektno-relacijska baza podataka
(complex database; Shlaer-Mellor method; maritime navigation; object-relational database)
Sažetak
U uvodu se najprije konstatira da već dugo dominiraju relacijski sustavi za upravljanje bazama podataka. Međutim, razvoj računalnih mreža i sve zahtijevnije aplikacije potakli su razvoj objektno-orijentiranih baza podataka. U nastavku uvoda navodi se kratki pregled sadržaja ove radnje.
U drugom su poglavlju opisane osnove objektno-orijentiranog pristupa u razvoju programske opreme.
Treće se poglavlje bavi objektno-orijentiranim pristupom u razvoju informacijskih sustava. Za detaljniju ilustraciju odabrana je Shlaer-Mellor metodika.
Četvrto poglavlje daje osnovne postavke relacijskog modela podataka, objektnog modela, objektno-relacijskog modela te opisuje vezu objektnog modela prema relacijskome.
Peto se poglavlje detaljnije bavi objektno-orijentiranim bazama podataka. Dan je povijesni pregled, opis i značaj standarda, model podataka, specifikacijski jezici i upitni jezik.
U šestom su poglavlju obuhvaćene objektno-relacijske baze podataka kao tehnologija koja predstavlja prijelaz iz relacijskog modela prema objektnome. Opisana je metrika za vrednovanje ispunjenja objektno-relacijskih karakteristika, a odnosi se na model podataka i modeliranje, upitni jezik, servise baze podataka, računalni model, performance i skalabilnost, alate i proširenja. Opisan je koncept univerzalnog poslužitelja s osvrtom na dvije komercijalno raspoložive poznate realizacije. Na kraju je dan pregled SQL3 standarda.
Sedmo se poglavlje bavi računalnim arhitekturama zasnovanim na konceptu kljient/poslužitelj. Opisane su dvoslojna, troslojna i višeslojna arhitektura.
Osmo se poglavlje koncentrira na konkretnu aplikaciju u Državnom hidrografskom institutu. Radi se o zahtjevnoj zadaći projektiranja navigacijskog informacijskog sustava nad kompleksnim podacima. Od metodika navode se CASE*Method i Oracle Designer/2000. Analizirani su najpoznatiji pristupi u razvoju informacijskih sustava koje podržava odabrani programski alat. Definiran je objektni sustav, priložen model podataka i model funkcija sustava, opisano je kreiranje logičke i fizičke sheme podataka i opisan prototipski razvoj aplikacija. Priloženo je i nekoliko primjera radi uvida u funkcionalnost i korisničko sučelje aplikacije.
U zaključku je dana podrška korištenju objektno-relacijskog pristupa kao pragmatičnog kompromisa između objektnog pristupa kao idealnog za obradu kompleksnih podataka i tradicionalnog relacijskog pristupa. Ističe se uloga CASE alata u projektiranju kompleksnih aplikacija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Računarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
036002
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
Profili:
Bruna Vidović
(autor)