Pregled bibliografske jedinice broj: 174180
Usporedna raščlamba mogućih komplikacija tijekom oralnokirurških zahvata u općoj endotrahealnoj i kartkotarjnoj inhalacijsloj anesteziji
Usporedna raščlamba mogućih komplikacija tijekom oralnokirurških zahvata u općoj endotrahealnoj i kartkotarjnoj inhalacijsloj anesteziji // Acta Stomatologica Croatica / Knežević, Goran (ur.).
Zagreb: Hrvatsko stomatološko društvo HLZa i Stomatološki fakultet u Zagrebu, 2004. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 174180 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedna raščlamba mogućih komplikacija tijekom oralnokirurških zahvata u općoj endotrahealnoj i kartkotarjnoj inhalacijsloj anesteziji
(Paralel analysis of possible complications in oral surgical procedures treated by endotracheal and inhalation anaesthesia)
Autori
Sandev, Sebastijan ; Knežević, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Acta Stomatologica Croatica
/ Knežević, Goran - Zagreb : Hrvatsko stomatološko društvo HLZa i Stomatološki fakultet u Zagrebu, 2004
Skup
I kongres Hrvatskoga društva za oralnu kirurgiju Hrvatskoga liječničkog zbora
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.10.2004. - 23.10.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
endotrtahealna anestezija; inhalacijska anestezija; komplkacije anestezije
(endotracheal anaesthesia; inhalation anaesthesia; complications of anaesthesia)
Sažetak
Svrha i cilj rada bili su istražiti brojnost mogućih komplikacija prilikom oralnokirurških zahvata u dvije skupine redom pristiglih pacijenata.Pacijenti prve skupine bili su tretirani u općoj kratkotrajnoj inhalacijskoj anesteziji, tj.inhalacijskoj sedaciji, dok su na pacijentima druge skupine oralnokirurški zahvati rađeni u općoj inhalacijskoj anesteziji uz intubaciju. Rezultati praćenja parametara općeg fiziološkog statusa i lokalnih komplikacija pri radu, bilježeni su u unaprijed pripremljeni upitnik. U skupini pacijenata u inhalacijskoj sedaciji utvrdili smo veću učestalost povišenoga tlaka, ubrzanoga pulsa, niske oksigenacije, lomljenja zubi prilikom ekstrakcije, pojačanoga krvarenja za vrijeme i nakon zahvata, poteškoća s disanjem zbog krvi i sekreta u dišnom traktu, prisutnosti stranog tijela u dišnom traktu, nagnječenja mekih tkiva usne šupljine. Povraćanje nakon zahvata češće je zabilježeno u skupini pacijenata u općoj inhalacijskoj anesteziji uz intubaciju što je posljedica dužeg trajanja i veće dubine anestezije. Rezultati istraživanja u usporedbi s iskustvima i istraživanjima dostupnima u literaturi upućuju na oprezniji pristup inhalacijskoj sedaciji i potrebu za daljnjim detaljnijim istraživanjima toga područja. Istraživanje je pokazalo da se tijekom kratkotrajne inhalacijske anestezije mogu očekivati opće i lokalne komplikacije koje mogu ugroziti zdravlje pacijenta. Svaka ozbiljnija komplikacija tijekom rada uz primjenu kratkotrajne inhalacijske anestezije traži prekid rada i plan za intubaciju pacijenta kako bi se zahvat mogo dovršiti, npr. prijelom korijena koji se ne može odstraniti. Takvih primjera u ispitanome uzorku nije bilo, ali iskustveni podatci o tome u Kliničkom zavodu za oralnu kirurgiju postoje. .
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
POVEZANOST RADA