Pregled bibliografske jedinice broj: 172351
Računovodstvo okoliša i održivi razvoj turizma
Računovodstvo okoliša i održivi razvoj turizma // Održivi razvoj turizma - problemi i perspektive / Vujić, Vidoje ; Smolčić, Dora (ur.).
Opatija: Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Sveučilišta u Rijeci, 2003. str. 9-10 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 172351 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Računovodstvo okoliša i održivi razvoj turizma
(Environmental accounting and sustainbal tourism development)
Autori
Peršić, Milena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Održivi razvoj turizma - problemi i perspektive
/ Vujić, Vidoje ; Smolčić, Dora - Opatija : Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Sveučilišta u Rijeci, 2003, 9-10
Skup
Održivi razvoj turizma - problemi i perspektive
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 26.11.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
računovodstvo okoliša; troškovi okoliša; informacije; održivi razvoj; menadžment; turizam
(environmental accounting; environmental costs; information; divelopment; management; tourism)
Sažetak
U praksi su sve naglašeniji zahtjevi hotelskog menadžmenta za informacijama o financijskim učincima uvođenja programa zaštite okoliša, toliko značajnog u realizaciji zadataka vezanih za održivi razvoj turizma. To je i bio poticaj za pristup istraživanju mogućnosti računovodstvenog informacijskog sustava da udovolji ovim zahtjevima i osigura vrijednosno izražene informacije, koje će povezane s ostalim informacijama osigurati podlogu za uspješno upravljanje okolišem. U tu će se svrhu prezentirati u teoriji prisutna stajališta o pojmu i sadržaju računovodstva okoliša, te mogućnosti njihove primjene u praksi turističkih i hotelskih poslovnih sustava uz uvažavanje standarda (ISO 14000) i propisa kojima je ovo područje regulirano. Provedena empirijska istraživanja u hotelijerstvu Hrvatske potvrđuju da je postojeći računovodstveni informacijski sustav još uvijek previše orijentiran eksternim korisnicima (financijsko računovodstvo), koje ne može udovoljiti zahtjevima koji proizlaze iz međunarodnih propisa i normi za zaštitom okoliša kao preduvjetom za održivi razvoj turizma. Stoga je potrebno razviti specifičnu metodološku podlogu u menadžerskom računovodstvu koja će osigurati planiranje, praćenje i kontrolu svih relevantnih troškova okoliša, da bi se mogli sučeliti s očekivanom koristi. Ovo je područje prvi put zakonski regulirala EPA 1995. godine donošenjem dokumenta "Uvod u računovodstvo okoliša" (742-R-95-001), nakon čega su uslijedile brojne studije, s ciljem da se procijene ulaganja i koristi na nacionalnoj, regionalnoj i poslovnoj razini. Navedene spoznaje su bile polazište nekim zemljama za postavljanje zakonske obveze sastavljanje i prezentiranja izvješća o okolišu (Japan, Velika Britanija, Nizozemska, Danska), no da bi ti podaci bili usporedivi pristupilo se njihovu usklađivanju u cilju oblikovanja međunarodnih standarda izvješćivanja (ISO, GRI...) u okviru kojih se posebno naglašavaju i izvještaji računovodstva okoliša (environmental accounting reports). Uz naveden izvještaje za eksterne korisnike, značajno je ustrojiti i sustav računovodstvenih izvještaja o troškovima okoliša za interne korisnike, a u pripremi informacija treba uvažavati metodološku podlogu obračuna po ciljnim troškovima i troškovima aktivnosti tijekom cijelog životnog ciklusa proizvoda (Target Costing, Activity Based Costing, Life Cycle Costing...). Relevantna empirijska istraživanja stoga treba provoditi uz uvažavanje navedenih polazišta i praktičnih iskustava s naglaskom na oblikovanje specifične softverske osnovice koja će osigurati obuhvaćanje i razvrstavanje svih specifičnih troškova okoliša, već u momentu njihova nastanka, te ih usmjeravati u za to posebno oblikovane izvještaje. Ovakvim pristupom moguće je osigurati da informacije računovodstva okoliša postanu integralni dio resursne osnovice menadžment informacijskog sustava, i temelj sastavljanja relevantnih izvještaja o koristima od ulaganja u održivi razvoj turizma, a sukladno važećim propisima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
0116003
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
Profili:
Milena Peršić
(autor)