Pregled bibliografske jedinice broj: 171603
Solidarnost iz perspektive kršćanske duhovnosti: od otačkog doba do našega vremena
Solidarnost iz perspektive kršćanske duhovnosti: od otačkog doba do našega vremena // Bogoslovska smotra - Ephemerides theologicae Zagrabiensis, 74 (2004), 2; 399-431 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 171603 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Solidarnost iz perspektive kršćanske duhovnosti: od otačkog doba do našega vremena
(Solidarity from the christian spirituality perspective: from the patristic period to our times)
Autori
Vukoja, Nikola
Izvornik
Bogoslovska smotra - Ephemerides theologicae Zagrabiensis (0352-3101) 74
(2004), 2;
399-431
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
solidarnost; čovjek; kršćanska duhovnost; djelotvorna ljubav; povijest Crkve; sveti oci; sveci; formacija za solidarnost
(solidarity; Christian spirituality; active love; ecclesiastical history; holy fathers; saints; formation for solidarity; realisation of solidarity)
Sažetak
Autor u svom radu o solidarnosti iz perspektive kršćanske duhovnosti ističe teologalno-antropološki vid solidarnosti kako ga nalazimo u Bibliji i u otačkom teološkom promišljanju. Naime, solidarnost koja se uspostavlja između Boga i čovjeka te između ljudi međusobno ima svoje uporište u čovjekovoj strukturi odnosnosti, a zajedništvo s Bogom - koje je u korijenu svih odnosa čovjeka prema drugim ljudima i prema svemu stvorenju - jest temeljem i modelom svakog drugog oblika solidarnosti. Na temelju otačkih tekstova pokazuje kako se pod solidarnošću razumijeva životni stav pojedinca i čovječanstva koji promiče zajedničko dobro shvaćeno kao razvoj i rast cijeloga čovjeka i sviju ljudi, a ne prihvaća logiku podjele i nadmoći, pohlepe na račun drugoga. Sva kršćanska duhovnost i sav vjernički život, od apostolskih vremena do danas, imaju svoje uporište u Bibliji, bez koje se ne mogu ispravno razumjeti temeljne dimenzije kršćanske duhovnosti. No, to nije posve dovoljno jer mi kršćani vjerujemo da « božanske riječi rastu zajedno s onim tko ih čita» (sv. Grgur Veliki), a pogotovo s onim tko ih ozbiljno i velikodušno živi, te je i sama biblijska poruka obogaćena evanđeoskim životom tolikih kršćana kako to zorno pokazuju i dokazuju primjeri raznovrsnih oblika ostvarivanja kršćanske solidarnosti kroz povijest, napose kad je riječ o svetim ocima, monaštvu i redovništvu. Aktualizacija nekih promišljanja i modela ostvarenih u povijesti kršćanstva, kako je naznačeno u 4. dijelu teksta, može itekako pomoći u današnjem teološkom promišljanju, a napose u traženju i ostvarivanju novih modela.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Teologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0203007
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb
Profili:
Nikola Vukoja
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Elenchus of Biblical Bibliography (Rim)
- Ephemerides Theologicae Lovanienses (Louvain)
- Religuous & Theological Abstracts (Myerstown
- U.S.A.)