Pregled bibliografske jedinice broj: 171495
Prevencija moždanog udara
Prevencija moždanog udara // Zbornik radova: Drugi kongres Hrvatskog društva za neurovaskularne poremećaje HLZ-a / Demarin, Vida ; Trkanjec, Zlatko ; Vuković, Vlasta (ur.).
Zagreb: KB Sestre milosrdnice i Institut za kliničko medicinska istraživanja, 2004. str. 26-37 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 171495 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prevencija moždanog udara
(Prevention of stroke)
Autori
Trkanjec, Zlatko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova: Drugi kongres Hrvatskog društva za neurovaskularne poremećaje HLZ-a
/ Demarin, Vida ; Trkanjec, Zlatko ; Vuković, Vlasta - Zagreb : KB Sestre milosrdnice i Institut za kliničko medicinska istraživanja, 2004, 26-37
Skup
Drugi kongres Hrvatskog društva za neurovaskularne poremećaje HLZ-a
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.10.2004. - 16.10.2004
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
moždani udar; prevencija; terapija
(stroke; preventin; therapy)
Sažetak
Mada su zadnjih godina razvijeni terapijski postupci kojima se može smanjiti oštećenje mozga nastalo ishemijskim moždanim udarom (tromboliza), prevencija je i nadalje najučinkovitija strategija za smanjivanje učestalosti moždanog udara. U većini zapadnih zemalja zabilježen je značajan pad smrtnosti od moždanog udara u zadnjim desetljećima. U Sjedinjenim američkim državama smrtnost od moždanog udara smanjena je za 60% od početka sedamdesetih do kraja devedesetih godina prošlog stoljeća. Smatra se da je taj trend postignut gotovo isključivo modificiranjem faktora rizika za nastanak moždanog udara. Pokazalo se da se moždani udar može spriječiti kao i da se može smanjiti rizik recidiva moždanog udara. Prevencija označava postupke koji se poduzimaju kod bolesnika kako bi se spriječio nastanak moždanog udara. Tradicionalno se prevencija dijeli na primarnu i sekundarnu. Primarna prevencija obuhvaća prevenciju u zdravih osoba koje još nisu oboljele, odnosno koje još nisu zadobile moždni udar. Sekundarna prevencija predstavlja identificiranje i liječenje osoba s vrlo visokim rizikom za nastanak moždanog udara, kako bi se spriječio nastanak moždanog udara, te liječenje i rehabilitaciju bolesnika koji su preboljeli moždani udar kako bi se spriječio nastanak novog moždanog udara. Primarnom i sekundarnom prevencijom moždanog udara može se poboljšati kvaliteta života, , smanjiti potreba za kirurškim zahvatima, produžiti ukupno preživljavanje te smanjiti učestalost budućih moždanih udara. Postupci i strategije primarne i sekundarne prevencije moždanog udara uvelike se preklapaju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti