Pregled bibliografske jedinice broj: 168675
Procjena sustavskih i lokalnih komplikacija tijekom kratkotrajne inhalacijske anestezije u pacijenata s oralnokirurškim zahvatima
Procjena sustavskih i lokalnih komplikacija tijekom kratkotrajne inhalacijske anestezije u pacijenata s oralnokirurškim zahvatima // Acta Stomatologica Croatica / Knežević Goran (ur.).
Zagreb: Hrvatsko stomatološko društvo i Stomatološki fakultet u Zagrebu, 2003. str. 343-344 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 168675 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena sustavskih i lokalnih komplikacija tijekom kratkotrajne inhalacijske anestezije u pacijenata s oralnokirurškim zahvatima
(Evaluation of Systemic and Local Complications during Inhalationa Anaesthesia in Patients with Oral Surgey Treatment)
Autori
Knežević, Goran ; Sandev, Sebastijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Acta Stomatologica Croatica
/ Knežević Goran - Zagreb : Hrvatsko stomatološko društvo i Stomatološki fakultet u Zagrebu, 2003, 343-344
Skup
III. međunarodni kongres Hrvatskih stomatologa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.11.2003. - 08.11.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Inhalacijska anestezija; komplikacije kratkotrajne inhalacijske anestezije
(inhalation anaesthesia; complcationa)
Sažetak
Svrha istraživanja bila je utvrditi loše strane kraktkotrajne inhalacijske anestezije u duševno retardirane djeca s izraženim strahom od stomatologa ili oralnokirurškog liječenja i odraslih duševno retardiranih osoba nesposobnih za zahvat uz pomoć lokalne anestezije. Monitoring pacijenata(pulsoksimetrija, krvni tlak) rađeni su s namjerom da se zabilježe možebitna odstupanja od standardnih vrijednosti. Neposredni rezultati monitoringa indicirali su potrebu za dodatnom medikacijom, prekidom ili ponavljanjem liječenja. Također su praćene lokalne komplikacije (prijelom zuba, pojačano krvarenje, strana tijela u usnoj šupljini ili u respiratornome traktu) i kasnije komplikacije do odlaska pacijenta iz bolnice (produženo krvarenje povraćanje) Uzorak se sastojao od 84 pacijenta kojima je bio potreban zahvat u kratkotrajnoj inhalacijskoj anesteziji. Svi su oni bili prethodno laboratorijski obrađeni i anesteziološki pregledani. Postupak su izvodili oralni kirurg, anesteziolog, tehničeri i medicinske sestre. Za inhalacijsku anesteziju upotrebljeni su O2, N20 i Sevoflurane. Pacijenti su bili u dobi od 1-58 godina(sv. 29, 5) Od sustavskih komplikacija zabilježene su slijedeće: bronhospazam u dva slučaja/1, 68%, odstupanja od normalnog srčanog ritna u 3 slučaja /2, 52%/, epileptičke konvulzije nakon zahvata 1 ili /0, 84%, saturacija O2 ispod 90% u 9 slučajeva ili /7, 56%/, povraćanje nakon zahvata 1 ili /0, 84%/, visoki krvni tlak zabilježen je u 38 slučajeva ili /31, 92%/, tahikardija u 45 ili /37, 8%/. Potreba za ponavljanjem anestezije jedanput bila je u 16 slučajeva ili /13, 44%/, dva puta u 3 ili /2, 52/ i tri puta u 1 ili /0, 84%/ slučajeva. Stranih tijela u respiratornome traktu nije bilo. Od lokalnih komplikacija tijekom zahvata bilo je: fraktura zuba u 14 slučajeva ili /11, 76%/, neposrednoga krvarenja u 8 ili /6, 72%/ i produženoga krvarenja u 3 slučaja/2, 52%/. Kratkotrajna inhalacijska anestezija uspješna je zamjena za intubacijsku opću anesteziju za manje oralknokirurške zahvate, ali nosi rizik mogućih komplikacija, što treba imati na umu.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
POVEZANOST RADA