Pregled bibliografske jedinice broj: 167692
Uloga javnozdravstvenog laboratorija u kontroli tuberkuloze
Uloga javnozdravstvenog laboratorija u kontroli tuberkuloze // U: Knjiga sažetaka: I. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja. Zagreb, 2003 / Strnad, Marija (ur.).
Zagreb: Depol Komunikacije ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 167692 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga javnozdravstvenog laboratorija u kontroli tuberkuloze
(The role of public health labiratories in control of tuberculosis)
Autori
Katalinić-Janković, Vera ; Obrovac, Mihaela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
U: Knjiga sažetaka: I. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja. Zagreb, 2003
/ Strnad, Marija - Zagreb : Depol Komunikacije ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003
Skup
I. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja. Zagreb, 2003
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.11.2003. - 29.11.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Javnozdravstveni laboratoriji; kontrola tuberkuloze
(Public health labiratories; control of tuberculosis)
Sažetak
Dijagnostika, liječenje, epidemiološko praćenje i obuhvat kontakata počivaju upravo na brzom otkrivanju uzročnika tuberkuloze, a uloga javnozdravstvenog mikobakteriološkog laboratorija je ključna i nezaobilazna u svim ovim segmentima. Postavljanje rane dijagnoze tuberkuloze i uvođenje optimalne antituberkulozne terapije omogućuje ne samo izlječenje pojedinca, već sprječava prijenos infekcije i bolesti unutar društvene zajednice. Najčešća pitanja na koja laboratorij mora odgovoriti u otkrivanju i vođenju tuberkuloze su: da li se radi o tuberkulozi i da li je izolirani soj M. tuberculosis rezistentan na antituberkulotike. Postojeći standardi dobre laboratorijske prakse nalažu javljanje pozitivnih mikroskopskih nalaza unutar 24 sata, rezultata kultivacije i identifikacije najkasnije unutar 2-3 tjedna, a rezultate ispitivanja osjetljivosti na antituberkulotike tijekom 3 tjedna. Inicijativa "Healthy People 2010" sadrži četiri cilja koja se odnose na tuberkulozu: smanjenje incidencije, povećanje postotka izliječenih unutar 12 mjeseci, povećanje postotka obuhvaćenih kontakata i skraćenje vremena koje je potrebno laboratoriju za potvrdu i prijavljivanje slučajeva tuberkuloze. Jedan od načina da se to postigne je razvoj novih metoda i njihovo uvođenje u rutinsku laboratorijsku dijagnostiku. Uz to, neophodne su promjene u spoznajama o tuberkulozi, ponašanju, edukaciji i organizaciji cijele službe. U Hrvatskoj se dijagnostika obavlja u šesnaest tbc laboratorija u mreži organiziranoj na tri razine što omogućava zadovoljenje postavljenih ciljeva u Nacionalnom programu za suzbijanje i sprečavanje tuberkuloze.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita