Pregled bibliografske jedinice broj: 167447
Izazovi makroekonomske stabilnosti: kojom brzinom u Europsku uniju?
Izazovi makroekonomske stabilnosti: kojom brzinom u Europsku uniju? // Financijska teorija i praksa, 28 (2004), 1; 93-119 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 167447 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazovi makroekonomske stabilnosti: kojom brzinom u Europsku uniju?
(Challenges to Macroeconomic Stability: a Speed Limit on Croatia's Accession to the European Union?)
Autori
Mihaljek, Dubravko
Izvornik
Financijska teorija i praksa (1332-3970) 28
(2004), 1;
93-119
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
hrvatsko gospodarstvo; proširenje Europske unije; zemlje u tranziciji; makroekonomska stabilnost; ekonomski rast; platna bilanca; bankarski krediti; ranjivost bankarskog sustava; kapitalni priljevi
(-)
Sažetak
U ovom tekstu analiziraju se tri pitanja koja potencijalno mogu utjecati na makroekonomsku stabilnost Hrvatske i na brzinu njezina pristupa Europskoj uniji (EU): (1.) Mo_e li se gospodarstvo nastaviti oslanjati na domaću potra_nju kao na glavni izvor rasta ili je u srednjem roku nu_no jače oslanjanje na izvoz? (2.) Je li deficit tekućeg računa platne bilance u Hrvatskoj “ prevelik” i kako su se u prošlosti ispravljali veliki deficiti? (3.) Nosi li rast bankarskih kredita privatnom sektoru sjeme buduće makroekonomske nestabilnosti? U radu se iznose teze da su se nakon 2000. godine pojavili jasni znakovi zdravijeg rasta, te da će hrvatsko gospodarstvo bez većih teškoća smanjiti deficit tekuće bilance plaćanja nakon njegova povećanja u 2002. i u prvoj polovici 2003. godine. No postoje razlozi za zabrinutost zbog brzog rasta kredita privatnom sektoru jer se taj rast odnedavno uvelike financira vanjskim zadu_enjem. Napokon, u radu se tvrdi da će glavni izazov makroekonomskoj politici tijekom pribli_avanja Hrvatske EU biti kako “ ukrotiti” veliki priljev kapitala. Nosioci ekonomske politike morat će se posebno pozabaviti tzv. dilemom Tošovskoga, tj. morat će odrediti domaće kamatne stope tako da ne budu ni previsoke (što bi dovelo do prevelikog priljeva kratkoročnog kapitala) ni preniske (što bi izazvalo prevelik rast investicija, kredita i inflacije). Drugim riječima, glavni izazov makroekonomskoj politici u procesu pribli_avanja Hrvatske EU mogli bi biti znakovi uspjeha (u obliku priljeva kapitala), a ne neuspjeha (u obliku sporog rasta i platnobilančne krize).
Izvorni jezik
Hrvatski
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- EconLit
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- JEL
- e-JEL
- EconLit