Pregled bibliografske jedinice broj: 16740
Vremensko planiranje maloserijske proizvodnje
Vremensko planiranje maloserijske proizvodnje, 1998., magistarski rad, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
CROSBI ID: 16740 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vremensko planiranje maloserijske proizvodnje
(Process scheduling for manufacturing in small series)
Autori
Brnadić, Ilica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Mjesto
Zagreb
Datum
23.06
Godina
1998
Stranica
100
Mentor
Kalpić, Damir
Ključne riječi
terminiranje; proizvodnja
(scheduling; manufacturing)
Sažetak
U uvodu je dan pregled povijesti razvitka postupaka za praćenje i upravljanje proizvodnjom na računalu. Najviše pažnje posvećeno je još uvijek aktualnoj metodi MRP II na kojem se zasniva izrađeni postupak. Navode se i osnovne značajke najsuvremenijeg dinamičkog modeliranja proizvodnih sustava.
Prvo poglavlje opisuje notaciju koja će se koristiti za grafički prikaz toka podataka.
Drugo poglavlje definira notaciju koja će se koristiti za grafički prikaz modela podataka. Radi se o IDEF1X metodologiji koja je podržana programskim pomagalom ER/Studio 1.2. koje je pristupniku bilo raspoloživo. Slijedi opis postupaka u razvoju modela u pet koraka.
Treće se poglavlje bavi unutarnjom logikom proizvodnih procesa. Opisana je notacija, a zatim su ključne procedure prikazane dijagramima akcija.
Četvrto poglavlje zalazi u teoriju složenosti algoritama. Uspoređuju se deterministički i nedeterministički algoritmi. Definiraju se NP-teški i NP-potpuni problemi. Iz literature su preuzeta teorijska razmatranja i naznačeni trenutno još uvijek otvoreni problemi. Slijedi razmatranje algoritama za izradu vremenskih rasporeda proizvodnje. Teorijske postavke ilustrirane su prikladnim primjerima.
Peto poglavlje obrađuje općeniti problem raspoređivanja poslova sa ciljem omogućavanja fleksibilne proizvodnje.
Šesto poglavlje opisuje konkretnu programsku realizaciju jednostavnijeg slučaja vremenskog planiranja. Mogućnosti izrađene programske opreme ilustrirane su na odabranom konkretnom primjeru iz metalne industrije. Razmatraju se mogućnosti poboljšanja izrađenog programa. Najbolju perspektivu pristupnik vidi u primjeni genetskog algoritma za optimiranje raspoređivanja. U tu svrhu dan je i opis osnovnih postavki tog algoritma.
Sedmo poglavlje definira konkretne upotrebljene programske alate i ilustrira osnove njihova korištenja.
U zaključku je dana ocjena uporabljivosti i realnih dometa izrađenog rješenja na definiranoj računalnoj platformi. Daju se sugestije za daljnja pragmatična poboljšanja u rješavanju vremenskog raspoređivanja kao teorijski priznato teškog problema.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Računarstvo