Pregled bibliografske jedinice broj: 166955
Citogenetički nadzor medicinskog osoblja koje rukuje antineoplastičnim lijekovima - mogućnosti, rezultati, značaj
Citogenetički nadzor medicinskog osoblja koje rukuje antineoplastičnim lijekovima - mogućnosti, rezultati, značaj // Konačni program i knjiga sažetaka / Final Program and Book of Abstracts / Šamija, Mirko ; Solarić, Mladen ; Čupić, Marko ; Miščančuk, Marica (ur.).
Zagreb: Studio Hrg, 2004. str. 213-213 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 166955 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Citogenetički nadzor medicinskog osoblja koje rukuje antineoplastičnim lijekovima - mogućnosti, rezultati, značaj
(Cytogenetic biomonitoring of medical personnel occupationally exposed to antineoplastic drugs - possibilities, results and importance)
Autori
Kopjar, Nevenka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Konačni program i knjiga sažetaka / Final Program and Book of Abstracts
/ Šamija, Mirko ; Solarić, Mladen ; Čupić, Marko ; Miščančuk, Marica - Zagreb : Studio Hrg, 2004, 213-213
Skup
2. Kongres Hrvatskog onkološkog društva HLZ-a s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 20.06.2004. - 23.06.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
antineoplastični lijekovi; citogenetički nadzor; izloženo medicinsko osoblje
(antineoplastic drugs; cytogenetic biomonitoring; exposed medical personnel)
Sažetak
Medicinsko osoblje koje priprema i aplicira antineoplastične lijekove, dolazi u kontakt s tjelesnim tekućinama bolesnika koji su primali kemoterapiju, te sudjeluje u zbrinjavanju citotoksičnog otpada, kronično je izloženo malim dozama ovih agenasa. S obzirom na dokazana mutagena, karcinogena i teratogena svojstva antineoplastičnih lijekova, svakodnevna profesionalna izloženost povezana je s brojnim rizicima. U svrhu procjene izloženosti mogu se koristiti različite direktne i indirektne metode. Od indirektnih metoda veliku vrijednost ima procjena genotoksičnih oštećenja u limfocitima periferne krvi izloženog medicinskog osoblja. Na limfocitima se mogu utvrđivati vrijednosti različitih bioloških pokazatelja (biomarkera), koji ukazuju na razinu individualne izloženosti. U Republici Hrvatskoj citogenetički nadzor profesionalno izloženog medicinskog osoblja već godinama se provodi primjenom analize izmjena sestrinskih kromatida (SCE). Osim ove tehnike, postoji još niz metoda i pristupa koji, s različitom osjetljivosti, omogućuju procjenu individualnih razina izloženosti. Dosadašnja su istraživanja citogenetičkih biomarkera provedena na medicinskom osoblju zaposlenom u različitim ustanovama diljem Hrvatske, a rezultati istraživanja uspoređeni su s vrijednostima dobivenim za ispitanike opće populacije. Utvrđena razina citogenetičkih oštećenja u izložene populacije u velikoj mjeri ovisi o radnima navikama izloženog osoblja i dokazano je niža u koji se pridržavaju mjera osobne zaštite pri radu. S obzirom na dokazana odstupanja vrijednosti promatranih biomarkera u odnosu na kontrolnu populaciju, medicinsko osoblje koje rukuje antineoplastičnim lijekovima predstavlja populaciju s povećanim citogenetičkim rizikom. U svrhu smanjenja negativnih posljedica izloženosti, potrebna je stalna kontrola i snižavanje razina izloženosti, dobra informiranost i trajna edukacija, a važno je i uključivanje citogenetičkog nadzora u redovite zdravstvene preglede izloženog osoblja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0022019
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb
Profili:
Nevenka Kopjar
(autor)