Pregled bibliografske jedinice broj: 165308
Može li TAS-20 izmjeriti aleksitimiju kod adolescenata?
Može li TAS-20 izmjeriti aleksitimiju kod adolescenata? // XVI. Dani Ramira Bujasa: sažeci priopćenja / Bratko, Denis ; Kolesarić, Vladimir ; Maslić Seršić, Darja (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2003. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 165308 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Može li TAS-20 izmjeriti aleksitimiju kod adolescenata?
(Can Alexithymia in adolescents be measures by TAS-20?)
Autori
Kulenović, Alija ; Buško, Vesna ; Jenjić, Danijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVI. Dani Ramira Bujasa: sažeci priopćenja
/ Bratko, Denis ; Kolesarić, Vladimir ; Maslić Seršić, Darja - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2003
Skup
XVI. Dani Ramira Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.12.2003. - 13.12.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
aleksitimija; adolescenti; TAS-20
(alexithymia; adolescents; TAS-20)
Sažetak
TAS-20 (Toronto Alexithymia Scale) je daleko najčešće korišten instrument za procjenu aleksitimije u istraživanjima, epidemiološkim studijama i kliničkoj praksi. Svojstva ove kratke trodijelne skale, utemeljene na samoprocjenama, dobro su poznata i višekratno potvrđena u brojnim studijama različitih kliničkih i nekliničkih populacija. Glavni ciljevi ovog istraživanja bili su (a) ispitati mogućnost primjene i upotrebe TAS-20 u radu s adolescentskom populacijom (u čemu nema gotovo nikakvih iskustava) i (b) provjeriti neka svojstva skale uz koja se vezuju različite ocjene i tumačenja (konceptualne poteškoće, nedostatna kriterijska validacija). Rezultati dobiveni na temelju analiza podataka prikupljenih primjenom TAS-20 na skupini od N=269 splitskih srednjoškolaca svih razreda pokazali su da (a) procjena aleksitimije pomoću TAS-20 kod adolescenata dovodi do neobično visokih prosječnih vrijednosti koje su bliže tipičnim parametrima kliničkih populacija te da se najveći dio ovog porasta može pripisati deklariranim poteškoćama u identifikaciji emocija, (b) dobiveni koeficijenti pouzdanosti (Cronbachov α ) nalaze se u zoni nižih vrijednosti, što je naročito izraženo za subskalu Eksternalno orijentiranog mišljenja (EOT), (c) subskala EOT je izrazito heterogena i statistički nepovezana s drugim aspektima aleksitimije i (d) povezanost rezultata u TAS-20 s mjerama relevantnih kriterijskih aktivnosti nije pronađena ili je vrlo niska. Na temelju rezultata ovog i drugih istraživanja opravdano je zaključiti da TAS-20 ima značajnih konceptualnih i izvedbenih poteškoća zbog kojih je upotreba ovog instrumenta za procjenu aleksitimije upitna ne samo u adolescentskoj već i u drugim populacijama. Uočeni nedostaci naročito dolaze do izražaja u individualnoj dijagnostici za koju se TAS-20 bez temeljite revizije nikako ne može preporučiti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija