Pregled bibliografske jedinice broj: 164126
Učestalost kontaminacije rožničnog donorskog tkiva
Učestalost kontaminacije rožničnog donorskog tkiva // Ophtalmol Croat 13 (suppl. 1.)
Opatija, Hrvatska, 2004. (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 164126 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učestalost kontaminacije rožničnog donorskog tkiva
(CORNEAL DONOR TISSUE CONTAMINATION RATE)
Autori
Parać, Anđelko ; Gabrić, Nikica ; Dekaris, Iva ; Raštegorac, Petar ; Lazić, Ratimir ; Bosnar Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Ophtalmol Croat 13 (suppl. 1.)
/ - , 2004
Skup
5. kongres Hrvatskog oftalmološkog društva s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 20.05.2004. - 22.05.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kontaminacija donorskog tkiva; bakteriološka analiza rožničnog tkiva; mikološka analiza rožničnog tkiva; dekontaminacija rožničnog tkiva
(donor tissue contamination; bacteriological analysis of corneal tissue; mycological analysis of corneal tissue; corneal tissue decontamination)
Sažetak
U sklopu provjere kvalitete rožničnog tkiva izvodi se i mikrobiološka analiza rožničnog tkiva (bakteriološka i mikološka). Rožnično tkivo koje se pohranjuje u medije za pohranu mora biti dekontaminirano prije pohrane, što se provodi u očnoj banci. U samom početku rada Lions hrvatske očne banke (1996.-98.g.), uzimali smo nekoliko obrisaka bulbusa : 1) odmah po enukleaciji, 2) nakon prvog ispiranja fiziološkom otopinom, 3) nakon uranjanja u otopinu povidon jodida, 4) kontrolu obriska bočice za smještaj rožnice, 5) kontrolu tekućine za ispiranje bulbusa, 6) kontrolu kornealnog prstena nakon isjecanja donorskog dijela tkiva. Tijekom 1996, 1997 i prve polovice 1998.g prikupljeno je 155 donorskih bulbusa. U svih spomenutih bulbusa učinjeni su gore spomenuti koraci. Kako se pokazalo da se mikrobiološka flora koju detektiramo u prvim koracima nakon enukleacije (do ispiranja povidon-jodidom) biva uništena nakon uranjanja bulbusa 4 min u 2% povidon-jodid, u dogovoru sa Zavodom za mikrobiologiju izbacili smo nepotrebne korake, tj. višestruko uzimanje briseva tijekom pripreme donorskog tkiva do samog ispiranja povidonom. Naime, 85.7% mikrobiološki pozitivnih obrisaka prije uranjanja u 2% povidon-jodid, postaje « ; negativno» ; nakon dezinfekcije jodidom. Stoga je odlučeno da će se u LHOB uzimati obrisak nakon ispiranja povidon-jodidom i u slučaju promjene boje medija za pohranu što je i stav Europskog udruženja očnih banaka. Udio odbačenih rožnica kao donorskog tkiva iz razloga bakteriološke zagađenosti u EEBA-i je za kulturu tkiva 3, 7%. Učestalost mikrobiološke kontaminacije medija jest u slučaju da enukleaciju vrše djelatnici LHOB-a 4, 7 % , a u slučaju kada su eksplantaciju bulbusa vršili liječnici iz drugih bolnica bila je 29, 6% (2003.g.), što pokazuje važnost edukacije iz područja očnog bankarstva. Najčešći dokazani uzročnici kontaminacije medija u proteklih 8 godina su: Staphylococcus epidermidis, Enterococcus spp., MRSE, Acinetobacter spp., MRSA i Candida albicans. U proteklih 8 godina u radu LHOB nije zabilježena nije jedna postoperativna infekcija nakon transplantacije rožnice, što govori o adekvatnom postupku dekontaminacije u očnoj banci.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija