Pregled bibliografske jedinice broj: 163933
Povjerenje i doživljaj izdaje među prijateljima u ratnim vremenima
Povjerenje i doživljaj izdaje među prijateljima u ratnim vremenima // XVI. Dani Ramira Bujasa / Bratko, Denis ; Kolesarić, Vladimir ; Maslić Seršić, Darja (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2003. (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 163933 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povjerenje i doživljaj izdaje među prijateljima u ratnim vremenima
(Trust and betrayal between friends in times of war)
Autori
Ajduković, Dean ; Čorkalo, Dinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVI. Dani Ramira Bujasa
/ Bratko, Denis ; Kolesarić, Vladimir ; Maslić Seršić, Darja - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2003
Skup
XVI. Dani Ramira Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.12.2003. - 13.12.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
etnički sukob; etničko podrijetlo; percepcija povjerenja i izdaje; prijateljstvo; socijalna rekonstrukcija zajednice
(ethnic conflict; ethnic background; perception of trust and betrayal; friendship; community social reconstruction)
Sažetak
Jedno od psihološki ključnih pitanja za ljude koji su prije rata živjeli u etnički miješanim zajednicima jest "kako smo im mogli vjerovati?". Ovo pitanje sadrži više značenja, ali osjećaj izgubljenog povjerenja prevladava. Budući da je uzajamno povjerenje stanovnika zajednica pogođenih ratom presudno za proces socijalne rekonstrukcije, cilj je ovog rada ispitati u kojim okolnostima, s kakvim osjećajima i s kojim posljedicama su se razišli dobri prijatelji/prijateljice hrvatske i srpske nacionalnosti 1991. godine u Vukovaru, kako to interpretiraju, te bi li i pod kojim uvjetima bili spremni obnoviti kontakt. Podaci su prikupljeni polustrukturiranim intervjuima s 48 odraslih osoba koje su do 1991. godine živjele u Vukovaru barem 15 godina i imale jako bliske prijatelje druge nacionalnosti. Odabir sugovornika izvršen je lančanom tehnikom tako da je u uzorku bio podjednak broj sudionika hrvatske i srpske nacionalnosti, iz tri dobne skupine i tri obrazovne razine. Pokazalo se da je predratna mreža socijalnih odnosa u gradu bila vrlo gusta i obilježena snažnim osjećajima privrženosti među prijateljima i susjedima. Prijatelji ili nisu znali etničko podrijetlo svojih prijatelja ili im to nije bilo važno. To je vrijedilo osobito za sudionike koji su u to doba bili adolescenti. Stariji su bolje poznavali etničku sliku, imali su podjednaki broj dobrih prijatelja iz obje etničke skupine, a redovito su zajednički slavili kako katoličke, tako i pravoslavne blagdane. Utvrđeno je da su ključni elementi raspada prijateljstva bili: kad su prijatelji napustili grad, a da to nisu najavili, kad nakon pada grada prijatelji iz druge etničke grupe nisu ništa učinili da zaštite ili da barem pokažu empatiju prema svojim prijateljima, kad nakon povratka prijatelji ignoriraju tuđu patnju i kad se nakon povratka jedni ili drugi ne usude prvi pristupiti dugogodišnjim (bivšim) prijateljima zbog straha od odbacivanja i poniženja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija