Pregled bibliografske jedinice broj: 163682
Pilot projekt Solarni krov Špansko-Zagreb
Pilot projekt Solarni krov Špansko-Zagreb // Međunarodni kongres Energija i okoliš 2004. International Congress Energy and the Environment 2004, Vol. II / Bernard Franković (ur.).
Opatija: Hrvatski savez za sunčevu energiju, 2004. str. 1.-8. (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 163682 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pilot projekt Solarni krov Špansko-Zagreb
(Pilot Project Solar Roof Špansko-Zagreb)
Autori
Majdandžić, Ljubomir ; Matić, Zdeslav ; Perić, Mario ; Čarapović, Luka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Međunarodni kongres Energija i okoliš 2004. International Congress Energy and the Environment 2004, Vol. II
/ Bernard Franković - Opatija : Hrvatski savez za sunčevu energiju, 2004, 1.-8.
Skup
Međunarodni kongres Energija i okoliš 2004. International Congress Energy and the Environment 2004
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 27.10.2004. - 29.10.2004
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Sunčeva energija; električna energija; priprema tople vode; solarno grijanje; zaštita okoliša
(solar energy; electricity; solar domestic hot water system; solar heating; environmental protection)
Sažetak
U radu je prikazan pilot projekt nazvan » ; ; ; ; Solarni krov Špansko-Zagreb« ; ; ; ; za opskrbu kućanstva toplinskom i električnom energijom pomoću sunčeve energije. Dani su godišnji rezultati mjerenja i uspoređeni su s rezultatima simulacije za zagrebačko područje. Na krovu kuće postavljeni su solarni kolektori površine 10 m2 i solarni PV moduli snage 7, 14 kWp. Pohranu toplinske energije za grijanje i pripremu potrošne tople vode osigurava solarni spremnik volumena 750 litara. Kada nije dostatna energija Sunčeva zračenja, kao dopunski energent u sustavu grijanja i pripreme potrošne tople vode, koristi se plin. Solarni fotonaponski sustav u paralelnom je pogonu s distribucijskom mrežom i namjenjen je za napajanje električnom energijom trošila u obiteljskoj kući i distribuiranu proizvodnju tj. višak električne energije predaje se distribucijskoj mreži Sustav proizvodi najviše električne energije sredinom dana pomažući rasterećenju mreže tijekom vršnih opterećenja. Za vrijeme dok solarni moduli ne proizvode dovoljno energije, napajanje trošila nadopunjuje se preuzimanjem energije iz mreže. Sustav je projektiran za potpuno automatski rad. Projekt sadrži oko 30 mjernih osjetnika s mogućnošću mjerenja preko 150 različitih parametara. Projekt koristi novu energetski održivu tehnologiju koja je u skladu sa zaštitom okoliša i održivim razvojem. Ovim ekološkim pristupom, uporabe električne i toplinske energije u kućanstvu, smanjena je emisija štetnih tvari u okoliš prije svega stakleničkog plina ugljik dioksida koji najviše doprinosi globalnom zatopljenju. Na kraju je dana energetsko-ekonomska i energetsko-ekološka analiza projekta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Energetski institut
Profili:
Luka Čarapović
(autor)
Mario Perić
(autor)
Zdeslav Matić
(autor)
Ljubomir Majdandžić
(autor)