Pregled bibliografske jedinice broj: 163340
Infekcije respiratornim sincicijskim virusom u Hrvatskoj
Infekcije respiratornim sincicijskim virusom u Hrvatskoj // Knjiga sažetaka. 1. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja, Zagreb, 2003. / Strnad, Marija (ur.).
Zagreb: Depol Komunikacije ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 163340 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Infekcije respiratornim sincicijskim virusom u Hrvatskoj
(RSV-infections in Croatia)
Autori
Mlinarić-Galinović, Gordana ; Lukić-Grlić, Amarela ; Draženović, Vladimir ; Sim, Renata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka. 1. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja, Zagreb, 2003.
/ Strnad, Marija - Zagreb : Depol Komunikacije ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003
Skup
1. Hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja, Zagreb, 2003.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.11.2003. - 29.11.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Respiratorni sincicijski virus
(Respiratory syncytial virus)
Sažetak
Respiratorni sincicijski virus (RSV) uzrokuje epidemije akutnih dišnih infekcija u djece i odraslih, a naročito u djece do 6 mjeseci života. RSV infekcije mogu se očekivati kao blage ili aferbilne bolesti gornjeg dijela dišnog sustava, ali i kao teške primarne infekcije donjeg dijela respiratornog sustava, primjerice bronhiolitis u djece do 6 mjeseci života. Epidemije RSV se javljaju u zimskim i ranim proljetnim mjesecima svake godine u umjerenim klimatskim područjima. Uzorak za dokaz virusa uzima se aspiracijom nazofaringealnog sekreta ili ispirkom nosa. Da bi se virus sačuvao, mora se odmah izvršiti inokulacija u staničnu kulturu (humanog podrijetla: HEp-2 (stanice karcinoma nazofarinksa), HeLa (stanice karcinoma cerviksa uterusa), embrionalne stanice pluća, te stanice bubrega majmuna) ili se klinički materijal konzervira pohranjivanjem na -70 0C. Nakon inokulacije pročišćenog kliničkog materijala prate se promjene u stanicama. Virus se može prepoznati po karakterističnom citopatičnom učinku, tj. po stvarnju sincicija. Test hemadsorpcije s eritrocitima zamorčeta je negativan. RSV se u kliničkom materijalu može brzo (za sat vremena) dokazati pomuću monoklonskih protutijela u imunofluorescentnom testu. U periodu od 1983-94. god. u više odvojenih, publiciranih studija ispitali smo RSV infekcije u nas (posebno u djece s područja grada Zagreba). U Hrvatskoj je RSV uzročnik bronhiolitisa u 78.4%, pneumonija u 43, 3%, bronhitisa u 55, 0% i krupa u 25, 0% slučajeva. RSV-pozitivna novorođenčad je u 45% slučajeva imala simptome infekcije gornjeg dijela dišnog sustava, u 10% bronhiolitisa, 20% pneumonija i 20% bronhitisa. U nas epidemijski val RSV obićno počinje u studenom i traje do konca svibnja. U periodu od 1988. do 1994. god. u Hrvatskoj su cirkulirala oba antigena tipa RSV (A i B) tj njihovi podtipovi. Dominirao je podtip A1. Nađeni genotipovi RSV su: SHL 2, SHL 1/3/4, SHL 5, NP 1, a pokazali su isti slijed pojave kao i u drugim dijelovima Europe i svijeta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
0005002
Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Profili:
Amarela Lukić-Grlić
(autor)
Gordana Mlinarić-Galinović
(autor)
Renata Sim
(autor)
Vladimir Draženović
(autor)