Pregled bibliografske jedinice broj: 163225
Beta-laktamaze u laboratoriju i njihova uloga u rezistenciji. I dio: Evolucija bakterijske rezistencije uzrokovane beta-laktamazama
Beta-laktamaze u laboratoriju i njihova uloga u rezistenciji. I dio: Evolucija bakterijske rezistencije uzrokovane beta-laktamazama // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora, 126 (2004), 11-12; 314-324 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 163225 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Beta-laktamaze u laboratoriju i njihova uloga u rezistenciji. I dio: Evolucija bakterijske rezistencije uzrokovane beta-laktamazama
(Beta-lactamases in laboratory and their role in resistance. Part I: Evolution of bacterial resistance mediated by beta-lactamases)
Autori
Bedenić, Branka
Izvornik
Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora (0024-3477) 126
(2004), 11-12;
314-324
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
beta-laktamaze proširenog spektra; antimikrobna rezistencija
(extended-spectrum beta-lactamases; antimicrobial resistance)
Sažetak
Beta-laktamaze su najčešći uzrok bakterijske rezistencije na beta-laktamske antibiotike. One se fenotipski klasificiraju na temelju izoelektrične točke, supstratnog profila, osjetljivosti na inhibitore i genetskog podrijetla. Kromosomske beta-laktamaze su tipične za pojedine bakterijske vrste dok su plazmidne prenosive između različitih vrsta i rodova. Određivanjem sekvencije beta-laktamaza gena možemo te enzime podijeliti u 4 razreda: A, B, C i D. Sposobnost beta-laktamaza da izazovu rezistenciju ovisi o lokalizaciji, kinetici i količini enzima kao i o fizikalno-kemijskim uvjetima. Prve beta-laktamaze su opisane kod stafilokoka vrlo brzo nakon uvođenja penicilina. Plazmidne beta-laktamaze širokog spektra su se pojavile sredinom 60-tih godina prošlog stoljeća a razgrađuju peniciline i neke cefalosporine prve generacije. U tu skupinu spadaju TEM-1, TEM-2, SHV-1, ROB, BRO, OXA i PSE beta-laktamaze. Prenose se konjugacijom među različitim vrstama i sojevima Gram-negativnih bakterija. Noviji beta-laktamski antibiotici su danas ugroženi pojavom beta-laktamaza proširenog spektra (ESBL), inhibitor-rezistentnih beta-laktamaza i karbapenemaza. beta-laktamaze proširenog spektra su se pojavile pred 20 godina, a nastale su mutacijama od parentalnih TEM i SHV-1 beta-laktamaza, koje mijenjaju konfiguraciju aktivnog središta i šire spektar njihove aktivnosti. Hidroliziraju oksimino-cefalosporine i aztreonam. Njihova brza i točna laboratorijska detekcija je važna za pravilan odabir terapije. Terapijske mogućnosti za liječenje infekcija uzrokovanih enterobakterijama koje proizvode beta-laktamaze proširenog spektra su ograničene zbog multiple rezistencije koja uključuje i ne-beta-laktamske antibiotike. Karbapenemi su zasada antibiotici izbora za liječenje takvih infekcija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
0219281
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb,
Medicinski fakultet, Osijek
Profili:
Branka Bedenić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Excerpta Medica
- Index Medicus