Pregled bibliografske jedinice broj: 161672
Priprava PVAc/CaCO3 nanokompozita
Priprava PVAc/CaCO3 nanokompozita, 2003., diplomski rad, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 161672 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Priprava PVAc/CaCO3 nanokompozita
(Preparation of PVAc/CaCO3 nanocomposites)
Autori
Pintar, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
28.10
Godina
2003
Stranica
56
Mentor
Leskovac, Mirela
Ključne riječi
priprava nanokompozita; PVAc/CaCO3 nanokompozit; interakcije na međupovršini matrica/punilo; morfologija nanokompozita; mehanička svojstva
(Nanocomposite preparation; PVAc/CaCO3 nanocomposite; Interactions at the matrix/filler interface; Nanocomposite morphology; Mechanical properties)
Sažetak
Polimerni nanokompoziti atraktivni su materijali zbog jedinstvenih svojstava koja su rezultat specifične nanostrukture. Važni čimbenici koji utječu na svojstva kompozita, između ostalog, su raspodjela punila i adhezija na međupovršini polimer/punilo. Jednolika raspodjela nanočestica u polimernoj matrici, teško se postiže, zbog sklonosti nanočestica da stvaraju agregate. Nanokompozitna struktura može se postići odgovarajućim načinom priprave. U ovom radu cilj je bio istražiti mogućnost priprave nanokompozita jednoliko raspodjeljenog kalcij karbonatnog (CaCO3) nanopunila u poli(vinil acetatnoj) matrici. PVAc/CaCO3 nanokompozitni sustavi pripravljeni su na dva načina: in situ emulszijskom polimerizacijom u prisutnosti CaCO3 nanopunila i jednostavnim mehaničkim zamješavanjem CaCO3 nanopunila u PVAc emulziju. Istražen je utjecaj različitog načina priprave na morfologiju, mehanička svojstva i relaksacijske procese, tehnikom pretražne elektronske mikroskopije i rasteznim ispitivanjem. Karakteristike površine punila, polimerne matrice i kompozitnih sustava određivane su tehnikom mjerenja kontaktnog kuta. Uočene su značajne razlike morfologije i svojstava nanokompozita. Interakcije na međupovršini u nanokompozitu mogu se mijenjati odgovarajućim načinom priprave nanokompozita. Poboljšana mehanička svojstva dobivena su za sustave pripravljene in situ polimerizacijom, kao posljedica jakih interakcija između matrica i punila. Matematički model koji predpostavlja prisutnost jakih interakcija na međupovršini korišten je za kvantificiranje interakcija na međupovršini u kompozitu. Dobivena su dobra slaganja modela i rezultata mehaničkih svojstava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo