Pregled bibliografske jedinice broj: 161442
Podrijetlo i karakteristike plinova u hrvatskom dijelu Panonskoh bazena
Podrijetlo i karakteristike plinova u hrvatskom dijelu Panonskoh bazena // Časopis "Naftaplin" knjiga 4 (u tisku) / Perić, Miroslav (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa (HUNIG), 2004. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 161442 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Podrijetlo i karakteristike plinova u hrvatskom dijelu Panonskoh bazena
(Origin and Characterization of Gases in the Croatian Part of the Pannonian Basin)
Autori
Barić, Gertrud ; Cota, Lilit
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Časopis "Naftaplin" knjiga 4 (u tisku)
/ Perić, Miroslav - Zagreb : Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa (HUNIG), 2004
Skup
Međunarodni znanstveno-stručni skup o naftnom rudarstvu
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 30.09.2003. - 03.10.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
plin; organski facijes; zrelost; anorganske komponente
(gas; organic facies; maturity; inorganic components)
Sažetak
U hrvatskom dijelu Panonskog bazena, u centralnom dijelu Dravske i Murske depresije nalaze se velika plinsko i plinsko-kondenzatna polja, a veći broj manjih naftno-plinskih polja nalazi se u Savskoj i istočnom dijelu Dravske depresije. Ispitivanja kemijskih i izotopnih svojstava plinova ukazala su na razlike u sastavu i neujednačenu zastupljenost anorganskih komponenata. Korištenjem Schoell-ove genetske klasifikacije, plinovi su podijeljeni u nekoliko skupina. Najveći dio plinova predstavljaju termički plinovi vezani uz kondenzate. Zrele matične stijene ovih ugljikovodika su donjomiocenski pelitni klastiti, obogaćeni terestričnom organskom tvari. U poljima Savske i istočno Dravske depresije plinove karakterizira povećana vlažnost i niži nivo zrelosti, što je u suglasnosti s oil prone facijesom determiniranih badensko-panonskih matičnih stijena. Visokotermički izmjenjeni, biogeno/dijagenetski i plinovi iz niskokarboniziranih ugljena čine skupinu suhih plinova, koji se pojavljuju u neekonomskim količinama. Četvrtoj skupini pripadaju miješani plinovi nastali migracijom termičkih plinova s većih dubina u plitka ležišta s biogenim metanom. Plinovi u velikim plinsko i plinsko-kondenzatnim poljima sadrže visoke koncentracije štetnih anorganskih komponenata (CO2, H2S, Hg, He, N2), a njihovo nastajanje je rezultat specifičnih hidrodinamskih, mineroloških i termičkih svojstava ležišta. Različiti nivoi zrelosti i tipovi organskog facijesa matičnih stijena, migracija fluida, modeli i vremenska usklađenost punjenja ležišnih stijena, kao i procesi miješanja fluida unutar ležišta odražavaju se u neujednačenosti sastava plinova u ovom dijelu Panonskog bazena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo