Pregled bibliografske jedinice broj: 15795
Direktna i inverzna Fourierova transformacija u studiji prijelaznih pojava
Direktna i inverzna Fourierova transformacija u studiji prijelaznih pojava // Proceedings of the 7th International conference on operational research (KOI '98) / Scitowski, Rudolf (ur.).
Osijek: Hrvatsko matematičko društvo, 1998. str. 349-456 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 15795 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Direktna i inverzna Fourierova transformacija u studiji prijelaznih pojava
(Forward and backward fast Fourier transformation in transient study analysis)
Autori
Nikolovski, Srete ; Galić, Radoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings of the 7th International conference on operational research (KOI '98)
/ Scitowski, Rudolf - Osijek : Hrvatsko matematičko društvo, 1998, 349-456
Skup
International Cnference on Operational Research (7 ; 1998)
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
atmosfereske prijelazne pojave; struja munje; elektromegnetska polja; teorija polja; Fourijer-ova transformacija; programski paket
(lightning transients; surge currents; electromagnetic fields; Fourier transformation; software package)
Sažetak
U radu je prikazana primjena brze Fourier-ove transformacije na rješavanje problema u elektroenergetici. Prijelazna pojava nastaje zbog atmosverskog pra`njenja munje u visoke objeke kao što su zgrade, stupovi prijenosnih vodova i relejni odašiljači. Za analizu prijelaznih pojava uslijed udara munje na stup i sustav uzemljenja mora se koristiti teorija polja. Munja koja svojim udarom naelektrizira mrežu vodiča mo`e se simulirati injektiranjem strujenog vala u točki gdje je nastao udar. Udar munje se simulira strujnim valom kojeg definiramo s dvostrukom eksponencialnom funkcijom. Metoda koja se koristi za određivanje elektromagnetnih polja u vremenskoj domeni je sljede};a. Prvo se vremenski ovisna funkcija struje munje rastavi u frekvencijski spektar koriste};i direktnu brzu Fourier-ovu transformaciju. Neka je I(t) prijelazna pojava struje munje injektirana u mrežu. U frekvencijskoj domeni I(t) se predstavlja sumom harmoničnih članova. Konačan broj reprezentativnih frekvencija iz frekvencijskog spektra se automatski oderđuje koristeći razvijeni algoritam, koji pametno bira manji uzorak podskupa frekvencija (koje nazivamo "kritičnim" ili "preporučanim") kako bi se prikazao cijeli spektar. Veći broj frekvencija s manjim vremenskim korakom u dijelovima gdje su promjene struje brze. Za svaku odabranu frekvenciju računa se elektromagnetsko polje u promatranim točkama koristeći HIFREQ modul iz CDEGS programskog alata. Računata frekvencija varira od 0 do desetak MHz. Zatim se pomoću inverzne Fourier-ove transformacije računaju skalarni, vektorski potencijal i jakost elektromagnetskog polja u vremenskoj domeni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika