Pregled bibliografske jedinice broj: 15569
Fauna Rotatoria u hranidbenim lancima krških jezera
Fauna Rotatoria u hranidbenim lancima krških jezera, 1998., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 15569 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fauna Rotatoria u hranidbenim lancima krških jezera
(Rotifer fauna in the food webs of karstic lakes)
Autori
Špoljar, Maria
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
27.05
Godina
1998
Stranica
115
Mentor
Primc Habdija, Biserka
Ključne riječi
Rotatoria; hranidbeni lanci; krška jezera; Visovac
(rotifers; food webs; karstic lakes; Visovac Lake)
Sažetak
Trofička uloga rotatorija u hranidbenim lancima krških jezera istraživana je u jezeru Visovac na vertikalnom profilu K1, u razdoblju od travnja 1995. do ožujka 1996. godine.
U svrhu što potpunijih podataka o ekološkoj uvjetovanosti kvantitatinvne i kvalitativne strukture faune rotatorija analizirani su rezultati djelovanja fizičko - kemijskih čimbenika (temperature, koncentracije otopljenog kisika) i izvora raspoložive hrane (fitoplanktona, protozoa, bakterija i detritusa) na gustoću i cenološki sastav faune rotatorija. U istraživanjima se pošlo od hipoteze da temperatura i količina raspoložive hrane utječu u najvećoj mjeri na gustoću, cenološku i trofičku strukturu faune rotatorija.
Stoga su provedene analize kvalitativnog i kvantitativnog sastava zajednice rotatorija. Prema provedenim istraživanjima proizlazi da zajednica rotatorija dominira svojom brojnošću u zooplanktonu jezera Visovac, gdje čini 66 % od ukupne brojnosti zooplanktonskih organizama. Rezultati analiza upućuju na veliku cenološku raznolikost, od 43 rotatorijske vrste.
U kvantitativnoj strukturi rotatoriji postižu najveću brojnost tijekom ljetnog razdoblja, a u prostornom rasporedu najveću brojnost postižu u epilimnijskom sloju vode.
Dominantne vrste u jezeru Visovac su Synchaeta tremula, Trichocerca birostris i Gastropus stylifer. Maksimum razvoja vrsta S. tremula postiže u jesenskom razdoblju u epilimniju, dok vrste T. birostris i G. stylifer maksimum razvoja postižu u ljetnom razdoblju, u metalimniju, odnosno epilimniju.
Tijekom cijele godine u jezeru je dominantna skupina makrofiltrskih vrsta rotatorija, kojima glavni izvor hrane predstavlja fitoplankton. Makrofiltratorima pripadaju tri dominantne vrste, Synchaeta tremula, Trichocerca birostris i Gastropus stylifer. Mikrofiltratori su tijekom cijele godine zastupljeni sa znatno manjim postotnim udjelom u trofičkoj strukturi jezera. Njihovi izvori hrane su bakterije i detritus, a glavni predstavnici su im Keratella cochlearis i Collotheca mutabilis. Predatorske vrste rotatorija zastupljene s najmanjom brojnošću, a predstavlja ih vrsta Asplanchna priodonta.
U kompeticiji s rakovima rotatoriji su znatno nadmoćniji i zauzimaju epilimnijske slojeve vode, dok su rakovi s daleko manjom brojnošću potisnuti u metalimnij i hipolimnij.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija