Pregled bibliografske jedinice broj: 154816
Preventivna grupna psihoterapija za roditelje djece s umjetnom pužnicom
Preventivna grupna psihoterapija za roditelje djece s umjetnom pužnicom // 1. hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja s međunarodnim sudjelovanjem
Zagreb, Hrvatska, 2003. str. 154-154 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 154816 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Preventivna grupna psihoterapija za roditelje djece s umjetnom pužnicom
(Preventive group psychotherapy for parents of children with an cochlear implant)
Autori
Kondić, Ljiljana ; Dulčić, Adinda ; Aras, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
1. hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja s međunarodnim sudjelovanjem
/ - , 2003, 154-154
Skup
1. hrvatski kongres preventivne medicine i unapređenja zdravlja
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.11.2003. - 29.11.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
grupna psihoterapija ; roditelji djece s umjetnom pužnicom
(group psychotherapy ; parents of children with a cochlear impalnt)
Sažetak
Cilj ovog rada je pokazati razliku u kvaliteti života roditelja djece s umjetnom pužnicom i roditelja zdrave djece, te potrebu uvođenja preventivne grupne psihoterapije za poboljšanja kvalitete života. Naime, tijekom preoperativnog postupka, same operacije i naknadnog tretmana roditelji moraju riješiti brojne emotivne poteškoće. Osim osnovnog oštećenja (gluhoća) roditelji djece s umjetnom pužnicom često imaju loša iskustva tijekom dijagnostičkog i rehabilitacijskog postupka, opterećeni su brojnim dilemama i administrativnim problemima s medicinskim, socijalnim i drugim institucijama. Za ispitivanje je korištena "Skala za procjenu kvalitete življenja" koja sadrži 21 česticu. Ispitanici su podijeljeni u dvije skupine: 1. eksperimentalna skupina - roditelji djece s umjetnom pužnicom, i 2. kontrolna skupina - roditelji zdrave djece. Grupe su ujednačene obzirom na spol, dob, materijalni status i zaposlenje. Nitko od ispitanika nije ranije imao psihopatološke simptome. Rezultati deskriptivne statistike i analize varijance su pokazali razlike u procjeni kvalitete življenja između eksperimentalne skupine, gdje je prosječna vrijednost testa niža, i kontrolne skupine. Razlika je statistički značajna i ukazuje na činjenicu da su roditelji djece s umjetnom pužnicom manje zadovoljni svojom kvalitetom života. Iz tog je razloga u našoj Poliklinici organiziran sistematski suportivno-edukacijski rad u obliku workshopova, u kojima se radi timski, a rad uključuje prezentaciju, inkluziju, diskusiju, grupne aktivnosti, relaksaciju, te evaluaciju sastanka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-0207002 - Verbotonalna metoda i umjetna pužnica: program dijagnostike i rehabilitacije (Runjić, Nađa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Poliklinika SUVAG