Pregled bibliografske jedinice broj: 15344
Biopoliranje denim tkanina
Biopoliranje denim tkanina // XVI. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera-Sažeci,Abstracts / Kurtanjek, Želimir ; Škare, Danko ; Meić, Zlatko (ur.).
Zagreb: Hrv. društ.kemičara i kem.inženjera i Hrv.kem.društvo, 1999. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 15344 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biopoliranje denim tkanina
(The Biopolishing of the Denim Fabrics)
Autori
Pezelj, Dinko ; Andrassy, Maja ; Čunko, Ružica ; Pezelj, Emira
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVI. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera-Sažeci,Abstracts
/ Kurtanjek, Želimir ; Škare, Danko ; Meić, Zlatko - Zagreb : Hrv. društ.kemičara i kem.inženjera i Hrv.kem.društvo, 1999
Skup
XVI. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 23.02.1999. - 26.02.1999
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biopoliranje; denim tkanina
(biopolishing; denim fabrics)
Sažetak
Biopoliranje je postupak enzimatske obrade pamučnih materijala(posebice denim tkanina) koji se sve češće koristi kao zamjena za tzv. "kameno pranje" odn Stone Wash.
Osnovna svrha oplemenjivanja denim odjeće je uklanjanje stršećih vlakanaca sa površine tkanine čime se postižu vrlo dobri vizualni efekti osvježenja boje uz dobivanje glatke, jednolike površine zagasitog sjaja. Takvom obradom smanjuje se i neželjena krutost, tvrdoća i neudobnost nedorađenih denim tkanina.
Biopoliranje se provodi kombinacijom različitih vrsta celulaza ß-1,4 glikozidne veze uz mehaničko djelovanje. Postupak se može provoditi u različitim uvjetima koncentracije enzima, temperature i pH područja od slabo kiselog preko neutralnog do umjereno alkalnog.
Primjena enzima celulaze u postupcima biopoliranja ima svoje tehnološko, ekonomsko, a posebice ekološko opravdanje jer se izostavlja upotreba uobičajenih sredstava za bijeljenje na bazi klora kao kao i vulkanskog kamenja koji su značajno opterećivali otpadne vode i okoliš.
Provedena su ispitivanja s ciljem da se utvrde optimalni uvjeti biopoliranja. Postignuti efekti ispitani su određivanjem upotrebnih svojstava denim tkanina mjerenjem vlačne sile i savojne čvrsoće, dimenzijskih karakteristika i promjene boje. U tom smislu su postupkom biopoliranja primjenom celulaza u koncentracijama od 1.5% i 3% postignuti željeni učinci u pogledu smanjenja intenzivnosti obojenja, povećanja mekoće i udobnosti tkanine.
Rezultati ispitivanja čvrstoće i dp pokazuju da se koncentracija celulaze od 1.5% može smatrati dostatnom, jer takva obrada uz zadovoljavajuće učinke biopoliranja ne izaziva bitno oštećenje odn smanjenje mehaničkih svojstava tkenine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija