Pregled bibliografske jedinice broj: 152594
Treba li Hrvatskoj Centar za razvoj ljevarstva?
Treba li Hrvatskoj Centar za razvoj ljevarstva? // Proceedings Book 5th International Foundrymen Conference: Innovative Foundry Materials and Technologies / Unkić, Faruk ; Vanić, Lana (ur.).
Sisak: Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2004. str. 155-170 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 152594 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Treba li Hrvatskoj Centar za razvoj ljevarstva?
(Does Croatia need casting development center?)
Autori
Unkić, Faruk ; Radoš, Marenka ; Kivač, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings Book 5th International Foundrymen Conference: Innovative Foundry Materials and Technologies
/ Unkić, Faruk ; Vanić, Lana - Sisak : Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2004, 155-170
Skup
Proceedings Book 5th International Foundrymen Conference: Innovative Foundry Materials and Technologies
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 02.06.2004. - 04.06.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
centar za razvoj ljevarstva; taljenje i lijevanje slitina; informacijske tehnologije; optimizacija razvoja odljevka; optimizacija proizvodnog procesa
(casting development center; foundry technology; information technologies; optimization of casting development; optimization production process)
Sažetak
Primjena informatičkih tehnologija i koncepcije virtualne izrade odljevaka pored skraćivanja vremena usvajanja proizvoda i smanjenja troškova proizvodnje omogućuje i proizvodnju kvalitetnijih odljevaka u prvom pokušaju, što može značajno doprinijeti povećanju tehničke kompetentnosti i gospodarske konkurentnosti. U ovom trenutku teško je pretpostaviti da si pojedinačno ljevaonice, alatnice i modelarnice u RH pri razvoju novih proizvoda i optimizaciji procesa proizvodnje mogu priuštiti primjenu najnovijih računalnih tehnologija, bilo da je to povezano s nabavkom skupih softvera ili edukacijom i zapošljavanjem stručnjaka specifičnog profila, kao što je to u ostalom slučaj i u mnogo industrijski i gospodarstveno razvijenijim sredinama u svijetu. To naprosto u ovom trenutku ne bi bilo racionalno.Iz tog razloga, investiranje u suvremenu računalnu i mjernu opremu i osnivanje razvojnog centra koji bi na komercijalnoj osnovi, u okviru postojeće znanstvene institucije, pružao usluge ljevaonicama u generiranju novih prozvoda i optimiranju postojećih tehnologija je racionalno i svrsishodno. Centar za razvoj ljevarstva bio bi mjesto angažiranja eksperata i mogao bi također pružati niz usluga počevši od transfera tehnologija, implementacije suvremenih koncepcija, primjene "novih" ljevačkih materijala, ekspertiza, studija, edukacije itd.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Metalurgija